Emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların zam farklarını alabilecekleri tarih açıklandı. Maaş farkları 28 Temmuz Perşembe gününden itibaren ödenecek. Temmuz ayı zam farklarının toplam tutarı 6 milyar 447 milyon 227 bin 858 lira olacak.

Yapılan açıklamaya göre, aylıklarını her ay alanlara temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında; aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan 'mayıs-haziran-temmuz' döneminde aylık alanlara, temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında, 'haziran-temmuz-ağustos' döneminde aylık alanlara temmuz ve ağustos ayları olmak üzere 2 aylık tutarında, 'temmuz-ağustos-eylül döneminde aylık alanlara temmuz, ağustos ve eylül ayları olmak üzere 3 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirildi.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun SSK ve Bağ-Kur bentleri kapsamında gelir ve aylık almakta olanların aylıklarının ise zamlı olarak ödeme günlerinde ödenmeye başlandığı kaydedildi.

Toplam fark ödemesi tutarı ise 6 milyar 447 milyon 227 bin 858.02 TL oldu.

Geçen yıl 1500 TL olarak uygulanan en düşük emekli aylığı bu yıl 2 bin 500’ye çıkartıldı. Ancak, yılın ilk yarısında enflasyonun yüksek seyretmesi üzerine geçen hafta ek gösterge ile ilgili kanunun Meclis’teki görüşmeleri sırasında 3 bin 500 liraya yükseldi.

Emekli Sandığı kapsamındaki toplam 2 milyon 385 bin 799 kişinin 1 Temmuz 2022'den geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilecek.

Editör: Yadigar Hanım