Milyonlarca emeklinin beklediği 2022 Temmuz maaşlarına yansıyan zam farkı 28 Temmuz Perşembe gününden itibaren banka hesaplarına yatırılacak

Emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alanların zam farklarını alabilecekleri tarih açıklandı. Maaş farkları 28 Temmuz Perşembe gününden itibaren ödenecek. Temmuz ayı zam farklarının toplam tutarı 6 milyar 447 milyon 227 bin 858 lira olacak.

Borsada manipülasyon operasyonu. 10 gözaltı! Borsada manipülasyon operasyonu. 10 gözaltı!

Yapılan açıklamaya göre, aylıklarını her ay alanlara temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında; aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan 'mayıs-haziran-temmuz' döneminde aylık alanlara, temmuz ayı olmak üzere 1 aylık tutarında, 'haziran-temmuz-ağustos' döneminde aylık alanlara temmuz ve ağustos ayları olmak üzere 2 aylık tutarında, 'temmuz-ağustos-eylül döneminde aylık alanlara temmuz, ağustos ve eylül ayları olmak üzere 3 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirildi.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun SSK ve Bağ-Kur bentleri kapsamında gelir ve aylık almakta olanların aylıklarının ise zamlı olarak ödeme günlerinde ödenmeye başlandığı kaydedildi.

Toplam fark ödemesi tutarı ise 6 milyar 447 milyon 227 bin 858.02 TL oldu.

Geçen yıl 1500 TL olarak uygulanan en düşük emekli aylığı bu yıl 2 bin 500’ye çıkartıldı. Ancak, yılın ilk yarısında enflasyonun yüksek seyretmesi üzerine geçen hafta ek gösterge ile ilgili kanunun Meclis’teki görüşmeleri sırasında 3 bin 500 liraya yükseldi.

Emekli Sandığı kapsamındaki toplam 2 milyon 385 bin 799 kişinin 1 Temmuz 2022'den geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilecek.