Memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan yüzde 30'luk zamdan sonra, emekliler bayram ikramiyesine yapılacak artışı beklemeye başladı. Geçen yıl bin 100 TL ikramiye alan emekliler 30'luk zam ile birlikte en az bin 430 TL bayram ikramiyesi bekliyor.

TV100'ün haberine göre kulislerden Ramazan ve Kurban Bayramları ikramiyelerine yapılacak zam oranı sızdırıldı. Ramazan Bayramı bu yıl 21-24 Nisan tarihlerine denk geliyor. Bayrama 2,5 ay kala emekliler ikramiye tutarına zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. 

Emeklilere bayram ikramiyesi konusunda yasal bir düzenleme yok, ancak emekliler 2018 yılından bu yana düzenli olarak bayramlardan önce ikramiye alıyor.

Geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde bin 100 TL ikramiye ödemesi yapılmıştı. Eğer emekli maaşlarına yapılan yüzde 30'luk zam bayram ikramiyelerine de uygulanırsa söz konusu tutar bin 430 TL'ye yükselecek. Kurban Bayramı'yla birlikte 2023 ikramiye tutarı toplamda 2 bin 860 TL olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçimlerinin önemini en iyi sizler biliyorsunuz. Bu imtihandan da AKP'nin başarıyla geçmesini sağlamak hepimizin sorumluluğundadır" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'seçimler öne çekilebilir' mesajı gündem yarattı. Kulislerde 14 Mayıs tarihi öne çıkarken, bu durumda seçim Ramazan Bayramı'nın kısa süre sonrasına denk gelecek.

Bu konuda son karar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'da olacak.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin Ramazan Bayramı öncesi yürürlüğe girmesi bekleniyor. Düzenlemeyle emeklilik hakkı kazanan 2 milyon 250 bin EYT'liye de bayram ikramiyesi ödenecek.

Editör: Yadigar Hanım