Cumhurbaşkanı Recep Taayyip erdoğan, Muharrem ayının birinci günü Ankara’daki cemevi ve derneklere yönelik saldırının ardından Mamak’taki Hüseyin Gazi Türbesi ve cemevini ziyaret etti.  Erdoğan'ın ziyarette, "Devlet bundan böyle sizi yalnız bırakmayacak" dediği öğrenildi. 

Erdoğan, bazı Alevi dedeleri ve akademisyenlerle iftara katıldı. Hüseyin Gazi Derneği yönetimi ile bazı alevi örgütlerinin tepki gösterdiği iftar programı 1,5 saat sürdü.Buradan Hüseyin Gazi türbesine geçerek, dua etti. 

İftarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi taleplerini ilettiklerini belirten Çankaya Cemevi Derneği Başkanı Ali Öz, Cumhurbaşkanı’nın bu konuda yorum yapmadığını söyledi.

Öz, “Ama bundan böyle devletin yanımızda olduğunu söylediler. ‘Sizi yalnız bırakmayacağız, herhangi bir talebiniz olursa yerine getirmeye çalışacağız,’ dediler. Zaten Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde kazanılmış bir dava var. Benim de başkanı olduğum Çankaya Cemevi Derneği’nin açtığı dava sonucunda ‘Nerenin ibadethane olacağını kimse tayin edemez’ diye Yargıtay’ın kararı var.” diye konuştu.

Ali Öz, Erdoğan’ın birlik ve beraberlik vurgusu yaptığını, cemevlerine yönelik saldırıların peşini bırakmayacaklarını söylediğini ifade ederek, “‘Meczup diye geçiştirmeyeceğiz, arkasında hangi karanlık güçler varsa sonuna kadar gideceğiz’ dediler. Hem Cumhurbaşkanımız hem de İçişleri Bakanımız bunu söyledi” diye konuştu.

Ziyarete yönelik bazı Alevi derneklerinin tepkilerini de değerlendiren Ali Öz, “Biz ilkel toplumlarda yaşamıyoruz. Bir devlet varsa, devletin kuralları da var. Devletin en tepesindeki insanı tanımamak, onun gelmesinden rahatsız olmak, kaba tabirle anarşistliğin ötesinde bir şey” ifadelerini kullandı.

Bütün siyasi partilere eşit mesafede durduklarını, ancak ziyarete gelenlere de “niye geliyorsunuz” denmeyeceğini belirten Öz, bu ziyaretin cemevlerinin statüsünün tanınması açısından önemli olduğunu vurguladı: “Üstelik bize misafir olarak gelen insanlar reddedilmez. Cemevlerinin statüsünü tanıma açısından çok önemli bir şey, bize meşruiyet kazandırmaktadır. Bir de bu son dönemde çeşitli cemevlerine yapılan saldırılar karşısında, sayın Cumhurbaşkanı’nı, devlet yetkililerini yanında görmesi anlamlı bir şey.”

Editör: Yadigar Hanım