Halk TV yazarı Barış Soydan, döviz mevduatlarının erimemesi nedeniyle iktidarda rahatsızlık yaşandığı iddiasını aktardı.

"Ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkilinin, 'Cumhurbaşkanı kızgın' dediğini duydum" ifadesini kullandı.

Halk TV yazarı Barış Soydan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü kabine toplantısı sonrası yaptığı “Kur korumalı Türk lirası mevduatına 78 milyar liralık geçişin yaşanması, vatandaşlarımızın ekonomi programımıza olan güveninin işaretidir” açıklamasını değerlendirdi .

Erdoğan'ın bunları dese de, aslında döviz mevduatlarının erimemesi, hatta artmasından dolayı rahatsız olduğunun konuşulduğunu belirten Soydan, "Ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkilinin, 'Cumhurbaşkanı kızgın. Bu ürünü çalıştırmak için daha fazla ne gerekiyorsa acilen yapalım' dediğini duydum" ifadesini kullandı. Ardından şunları söyledi:

'ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DÖVİZDE KALMAYI CEZALANDIRAN YENİ KARARLAR GÖRMEK ŞAŞIRTICI OLMAZ'

"İddiaya göre vade, faiz marjı gibi bileşenlerde ne gibi değişikliklere gidilebileceği masaya yatırılmış.

Nitekim geçen hafta bankaların döviz mevduatları için yüzde 1.5 komisyon ödemesi kararı alındı. Bankaların zorunlu karşılıklarını döviz ve altın cinsinden tutmasını sağlayan 'Rezerv opsiyon mekanizması' da kaldırıldı. Önümüzdeki günlerde TL’ye geçişi teşvik eden, dövizde kalmayı cezalandıran yeni kararlar görmek şaşırtıcı olmaz.

'İKTİDAR İÇİN HİÇ KOLAY OLMAYACAK'

Heyhat, her adımın bir yan etkisi, devletin sırtına getireceği bir maliyet var. Kur garantisi daha şimdiden Hazine’nin sırtına büyük bir yük bindirdi. Elektriğe yüzde 126 zam yaparken TL mevduat sahiplerine devlet kaynaklarının aktarılmasını açıklamak iktidar için hiç kolay olmayacak."

'BAE'NİN SWAP ANLAŞMASINI AĞIRDAN ALDIĞI KONUŞULUYOR'

Soydan, yazısının ilerleyen bölümlerinde 'doların önüne set çekmek için umut bağlanan Swap anlaşmalarında da işlerin istenen hızda gitmediğini duyduğunu' söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bir hafta önce, iki ülke ile Swap anlaşmasının kısa süre içinde sonuçlandırılabileceğini söylemişti. Bunun için 'iki hafta' gibi bir süre de vermişti.

Ekonomi yazarı, bu noktada "Yeni yıla girdik, henüz ortada somut bir şey yok. Ankara’nın yeni dostu Birleşik Arap Emirlikleri’nin Swap anlaşmasını ağırdan aldığı konuşuluyor" ifadesini kullandı.