Gerçek Gündem’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Ocak’ta partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Erdoğan, konuşmasında HDP'nin tutuklu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş'ı da hedef alarak "Edirne’deki en büyük hesabı İmralı’dakine verecek" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Demirtaş’ın İmralı’da bulunan terörist başı Abdullah Öcalan’a hesap vereceğini söylemesi şaşırtıcıydı.

Demirtaş, Erdoğan’a verdiği yanıtta, “Erdoğan’ın sözleriyle ilgili asıl soru şudur: Yıllardır tecritte tuttuğunuz Sayın Öcalan’ın ne dediğini nereden biliyorsunuz? O halde tecridi kaldırın, Öcalan avukatları ve ailesiyle düzenli olarak görüşsün, ne söyleyeceğini hep birlikte öğrenelim” ifadelerini kullandı.

DİKKAT ÇEKEN ‘BALIKÇI’ YAZISI

Tartışma devam ederken, PKK terör örgütüne yakın çizgisiyle bilinen Avrupa’da yayın yapan Yeni Özgür Politika gazetesinde, Selim Ferat imzalı “İmralı-Edirne hattında Erdoğan provokasyonu” başlıklı bir yazı yayımlandı.

Ferat yazısında, Erdoğan’ın ‘Balıkçı’larını’ görevlendirdiğini onlar üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerine benzer hamleler yapacağını iddia etti.

‘Balıkçı’ lakabı, PKK terör örgütü ile devlet arasında arabuluculuk yapan İlhami Işık’a verilmişti.

Ferat’ın, yeni ‘Balıkçı’ların’ var olduğunu söylemesi, yeni arabulucuların varlığına işaret ediyor.

‘BALIKÇI’LARIN’ LİSTESİNİ VERDİ

Selim Ferat, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Tahminim, Erdoğan’ın 'Balıkçı’larını yeniden harekete geçireceği.

Provokasyon, Balıkçılar tarafından sahneye taşınacak. Tutar mı? Tutmayacağını, İstanbul seçimleri öncesindeki gelişmelerden biliyorum.

Muhtemelen kimleri harekete geçirecek?

As "Balıkçı", Tunceli’deki "kod adı Profesör" adamı.

Erdoğan için kameralar karşısında, her tarafın kendisine göre tercüme edeceği provokatörce bir söylevde bulundu.

İkinci "Balıkçı", uzun yıllardan beri yeraltı çalışmaları yürüten başka "kod adlı Profesör" biri.

Erdoğan’la Berlin Büyükelçiliğinde görüşen, vakti zamanında Berlin’de mükim, Erdoğan’ın rezerve ettiği adam.

O dönemde (2009) Avrupa’nın birçok ülkesinden bir grup 'Kürt Aydını' Mehmet Metiner Başkanlığındaki Skyp görüşmelerine mahkum edilmişti. Bunlardan biri de Berlin’de yaşayan ikinci 'Balıkçı’ydı.

Görevlendirildi.

Ortada yok ve Erdoğan ve Mehmet Metiner grubu dışında nerede olduğunu bilen birilerinin olduğunu sanmıyorum.

Erdoğan, gelecekte kaybedeceği her şey için deyim yerindeyse bir "panik-atak nöbeti" geçirmiş oldu.”

KİM BU ‘BALIKÇILAR’

Selim Ferat’ın “As Balıkçı" dediği kişi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri öncesi Abdullah Öcalan’la görüşen ve mektubunu okuyan Ali Kemal Özcan’dı.

Yazıda geçen “İkinci Balıkçı" hakkında fazla bilgi yoktu. Ancak o sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, “ben buradayım” dedi.