Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerle ilgili bir analiz yayınlayan Reuters, Memleket Partisi Genel Başkanı İnce’nin adaylığını değerlendirdi. Analizde CHP’den 2021 yılında ayrılan Muharrem İnce’nin seçimlerde 'Erdoğan'a can simidi olabileceği' yorumuna yer verildi.

İnce’nin adaylığının ‘oyların bölünmesiyle ilgili endişeleri artırdığı’ belirtilen yazıda, “Sosyal medyada dobra konuşmaları ve doğaçlama dansları dikkat çeken İnce, iki yıl önce CHP'den istifa ederek Memleket Partisi’ni kurdu” denildi.

Reuters’a konuşan üst düzey bir muhalefet yetkilisi, İnce’nin adaylığının, ilk turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı ilk turda zafer kazanılmasını zorlaştıracağını söyledi. Ancak yetkili, Muharrem İnce ile Sinan Oğan'a olan desteğin yüzde 5'e düşmesi halinde ilk turda Millet İttifakı'nın seçimleri kazanabileceğini dile getirdi.

Panoramatr araştırma direktörü Osman Sert ise Reuters'e yaptığı açıklamada, "İnce'nin adaylığının asıl sonucu, seçimleri ikinci tura bırakmak olacaktır” dedi.

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen bir AKP yetkilisi kendilerinin yaptığı anketlerde İnce’nin destek oranının yüzde 8-9’larda olduğunu dile getirdi ancak anket verilerini ajans ile paylaşmadı.

Analizde, şöyle devam edildi: “Erdoğan'a destek, şubat ayındaki yıkıcı depremin ardından düşüşe geçti. 50.000'den fazla insan öldü ve milyonlarca insan evsiz kaldı.

Editör: Habererk Haber Merkezi