Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yürütülen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Beştepe'de toplandı. Toplantıyla ilgili açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan;


"Mor Efrem Süryani Kilisesi'nin açılması) Bölgemizde ve dünyada dini ve etnik kökenlere dayalı ayrışmaların, çatışmaların, nefret suçlarının arttığı bir dönemde Türkiye'nin sergilediği ve kucaklayıcı durum çok önemlidir. İstanbul'da tüm semavi dinlerin temsilcileri ve mensuplarının katılımıyla başarılan hoşgörü ve dayanışma ikliminin Kudüs başta olmak üzere dünyanın her yerine örnek olmasını temenni ediyoruz."


"Hayat pahalılığı sıkıntısını çözmek için özgün ve akılcı bir yol izliyoruz. Biz iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırarak üzerimize düşenleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz. Aldığımız önlemler sayesinde otomobil piyasasındaki spekülatif fiyatlar ortadan kalkmaya başladı. Şimdi benzer bir uygulamayı gayrimenkul piyasasında devreye alıyoruz."

"Emeklilerimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum. Bunun için bakanlarımıza yeni hazırlıklar yapması konusunda gerekli talimatları vermiştim. Emeklilerimizi rahatlatacak yeni bir karar aldık. Emeklilerimize bir seferliğine mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık."

"Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz. Bu ödemeler Kasım ayının ilk yarısı itibariyle emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacaktır."


"İsrail'in Filistin halkının temel haklarını hiçe sayan yaklaşımı kendi halkının güvenliğini de tehdit etmektedir. Biz tek masumun dahi burnunun kanamasına razı olmadığımızı hep söyledik, söylüyoruz. Bugün de aynı yerdeyiz. Türkiye olarak bizim bu konudaki tavrımız en başından beri nettir. 1967 Sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyeceğine inanıyoruz. Müslümanlar olarak ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'nın gönül coğrafyamızda ayrı bir yeri var. Maalesef bu bölge birinci dünya savaşının ardından orayı terk etmek zorunda kalmamızla birlikte kanın, çatışmanın, işgalin eksik olmadığı bir yere dönüştü."

"Gazze'nin orantısız hava saldırılarıyla yerle yeksan edilmesi, camilerin bombalanması asla kabul edilemez bir durumdur. İsrail şehirlerine yönelik eylemlerde de benzer manzaralar ortaya çıkmışsa bunları da kesinlikle tasvip etmiyoruz."

Editör: Buse Ceren Balta