Beşar Esad'ın sağ kolu olan Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas, Moskova'da katıldığı bir etkinlikte Türkiye'yi tehdit etti.

Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda açıklamalarda bulundu. Nisan ayında göreve getirilen ve Esad'ın en güvendiği isimlerden olan Abbas, Şam yönetiminin Türkiye karşıtı açıklamalarını dile getirdi. Abbas, “Biz ABD ve Türkiye’nin Suriye’nin bazı bölgelerindeki varlığına son vermesini vurguluyoruz. Eğer onlar çekilirse hükümet de bu bölgede kontrolünü geliştirebilir ve yağmalanmaya konu olan kendi ulusal kaynaklarımıza yatırım yapabiliriz” dedi.

Türkiye’yi hedef alan Abbas, “Bizim topraklarımızı, tarihimizi ve geleceğimizi saldırganlık ve yıkımla hedef alan ülkelere şunu söyleyebilirim ki karşılarında utancı kabul etmeyecek ve kendilerini ülkelerinin onuru ve saygınlığı için feda edecek insanlar bulacaklardır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Suriye’ye askeri operasyon düzenleme planlarının uluslararası kamuoyunda gündem olduğu günlerde açıklamalar yapan Abbas, “Suriye’nin kapıları dostça gelenlere her zaman açıktır” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım