Cumhuriyet gazetesinde yer alan Sefa Uyar'ın haberine göre, Yargıç Ahmet Çakmak, 28 Mart tarihinde YSK'ye yaptığı itirazda, "seçme yeterliliğine sahip olan her bireyin adaylıklara itiraz edebileceğini" belirterek, başvurusunu "bir vatandaş olarak" gerçekleştirdiğini vurguladı. Çakmak, Erdoğan'ın 2014 ve 2018'de halk tarafından iki kez cumhurbaşkanı seçildiğine dikkat çekerek, seçimlerin yenilenmesi kararının TBMM tarafından değil, cumhurbaşkanı tarafından alındığını vurgulayarak, "Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilemeyeceğini" ifade etti.

Ancak Çakmak'ın bu başvurusu, HSK'nin soruşturmasıyla sonuçlandı. Bir iktidara yakın gazetede, Çakmak hakkında soruşturma başlatıldığı duyuruldu ve haberde Çakmak, "haddini aşan" ifadelerle hedef alındı.

Eski Yargıçlar Sendikası Başkanı ve aynı zamanda yargıcın avukatı olan Mustafa Karadağ, "Yargıcın görevi anayasayı korumaktır" diyerek tepkisini dile getirdi. Karadağ, HSK tarafından kendilerine henüz bir tebligat yapılmadığını belirtirken, "Bu soruşturmanın amacı, onların cumhurbaşkanını savunduklarını, onun himayesinde olduklarını cumhurbaşkanına ifade etmektir. Bu soruşturmanın sonucunda herhangi bir ceza verilemez" şeklinde konuştu.