Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin bugünkü köşesinde dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

"ABD'nin, 20 Mart 2003'te Irak'ın işgalinden bir ay sonra Erol Manisalı'nın üniversitedeki ziyaretçisi ABD'nin Ankara Siyasi Ataşesi John Kunstadter'dir. Üç hafta randevu vermiyor Manisalı ve ısrarla arayınca da üniversitede görüşüyorlar. Kunstadter diyor ki: 'Türkiye'de demokrasinin önündeki en büyük engel Türk ordusudur.' Manisalı 'tehdit' edildiğini ve Siyasi Ateşe'nin neden kendisini ziyaret ettiğini Wikileaks'te yazılanlar ortaya çıkınca anlıyor" ifadelerini kullandı.

ABDLİ

İlki 1984'te olmak üzere, Türkiye'ye 3 kez atandı ve toplam 9 yıl çalıştı. 2003-2005 yılları arasında Ankara'da ABD'nin ‘siyasi müsteşar'ı olarak görev yaptı. Kimilerine göre, CIA'nın Ankara'daki elemanlarındandı. Çok iyi Türkçe konuşan Kunstadter, Ankara'da gazeteci, siyasetçi, iş insanı ve asker çevresiyle yakınlık kurdu. Fotoğrafçı kimliğiyle bilgi toplamak için sık sık Anadolu'ya da geziler yaptı. Kunstadter'in ‘emekli' olduktan sonra da Türkiye'de yaşadığı öğrenildi.

Türk toplumuna iyi bir görüntü vermek için medyadaki tanıdıkları üzerinen PR çalışması da yapıldı. John Kunstadter'in Ramazan ayında oruç tuttuğu da yazıldı.

Yeniçağ’ın aktardığına göre, Ergenekon kumpasında hedef alınan isimlerden birisi de Avukat Serdar Öztürk'tü. John Kunstadter'in bu kumpasta aktif rol aldığını 2011 yılında yazdığı kitapla ortaya çıkardı.

Serdar Öztürk, konuyla ilgili şunları yazmıştı:

Ergenekon cinayetinin ilk işlenmeye teşebbüs edildiği yer neresi? 2001 Mart. Tuncay Güney (Kanada'da yaşıyor, haham) İstanbul Emniyeti'nde ifade veriyor ve sorulmadığı halde kurulmuş bir papağan gibi Ergenekon'u anlatıyor. Nerede kuruldu? 2000 Temmuz'unda Amerika'da kuruldu. Kim gönderdi onu oraya? John Kunstadter. O dönem CIA Türkiye İstasyon Şefi John Kunstadter,… 2000 Temmuz'unda Tuncay Güney ABD'den döndükten bir süre sonra, 2001 Mart ayında İstanbul Emniyeti'nde kurulmuş papağan gibi Ergenekon'u anlatıyor ve bu sahte belgeleri veriyor.

Mart 2001. Cinayetin ilk işlenmeye teşebbüs edildiği yer burasıdır işte. Şimdi delili orada arayacağız. Kim veriyor bu belgeleri? Tuncay Güney. Güney'i kurgulatan kim? John Kunstadter. Fakat o tarihte Amerikalılar bu operasyonu başlatmayı başaramıyorlar. Neden? Çünkü o tarihte, ne istihbaratçılar, ne polisler ne de savcılar bu ucuz numarayı yemiyorlar. Amerikalılar sahte belgelerle sahte Ergenekon şeması ve lobi belgesi ile operasyonu başlatmayı beceremiyor.”

ERGİN SAYGUN DA DİLE GETİRMİŞTİ!

Kunstadter'in ismini Balyoz kumpasında tutuklanan ve yargılanan Genelkurmay eski 2'nci Başkanı Ergin Saygun da dile getiren isimlerdendi. Saygun, Aralık 2014'te İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü'ye verdiği ifadesinde şunları kaydetti: “ABD Ankara Büyükelçiliği Siyasi Müşteşarı John Kunstadter, 15-20 Kasım 2003 tarihinde meydana gelen patlamaları (İstanbul'daki sinagog ve HSBC saldırıları) askerin yaptığını etrafa yaydı. Bu iddialar, Balyoz iddianamesine de girdi. Kunstadter'in çabaları ile emniyette, El Kaide'nin yaptığı ortaya çıkmış olmasına rağmen, patlamaları benim yapıp yapmadığım ısrarla soruldu. Emniyetin ‘evet asker yaptı' diyecek gizli bir tanık temin çabaları olduğunu da basından öğrendik. Başka örnekler de bulmak mümkün. Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarının üst aklı CIA ve ABD'dir. Bu konuda yeterli bilgi ve belge de mevcuttur. Kunstadter, Türk Ordusu'nun darbe yapacağı söylentilerinin yayılmasında büyük rol oynadı.”

Editör: Habererk Haber Merkezi