Hem muhalefet hem de iktidar cephesinde seçim hazırlıkları son sürat devam ederken, anket şirketi KONDA Genel Müdürlüğü'nü uzun yıllardır sürdüren Bekir Ağırdır, görevden ayrılmasının ardından flaş iddiada bulundu. 

'Sayıların Dili' adlı programda gazeteci Murat Sabuncu'nun cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleriyle ilgili sorularını yanıtlayan Ağırdır, AKP seçmeninde bir 'vazgeçiş durumu' oluştuğuna dikkati çekti. 

Günboyu Gazetesi'nde seçmen ve siyasi partiler arasındaki ilişkiyi gündelik hayattan çeşitli örnekler getirerek basit şekilde anlatan Bekir Ağırdır şunları söyledi:

'SEÇMEN AKP'DEN VAZGEÇİYOR'

"Banka tercihinizde, içecek tercihinizde, parti tercihinizde iki kritik an var. İlki 'vazgeçiş.' Beğendiğiniz veya güvendiğiniz bir bankadan 'Paramı çekeyim artık' dediğiniz an. Ya da 'Bu partiye artık oy vermeyeceğim' dediğiniz an. Vazgeçiş anını belirleyen şey rakiplerin ne yaptığı değil, partiyle seçmeni arasındaki ilişki.

Parti eğer seçmenin ihtiyaçları konusunda bir doyum, tutku üretmiyorsa yine bir miktar idare ediyor; ama şikayet başladığında bir vazgeçiş anı var. İktidar seçmeninde çok ciddi bir vazgeçiş pozisyonu var. Ama işin ikinci bir durumu var. Yeni bir partiden, sevgiliden heyecan duymak var. Yeni bir bağlanma üretmek. Türkiye'de ısrarla evet, seçmenler iki kümede de seçmenlerde eleştirel pozisyon var. 

AKP'DEN KOPAN SEÇMEN ARAYIŞ İÇİNDE

Türkiye'de bugün karşı karşıya olduğumuz problem, iktidar etrafından ciddi bir çözülme var. Ama vazgeçiş içindeki seçmen henüz yeni bağlanma, yeni büyük ilişkiler üretmiş değil. Bu üretmeyecek anlamına gelmiyor. Dinlemeye çalışıyor, hangisine daha yatkın olduğuna bakıyor. Henüz orada bir yerleşme olduğunu söylemek kolay değil. O yüzden iktidardaki kopuşu görüyoruz ama muhalefetin oylarında ciddi sıçramalar görmüyoruz. 

'MUHALEFETİN SÖYLEMESİNE GEREK YOK MİLLET ZATEN YAŞIYOR'

Onun için muhalefetin ne yapacağı önemli. Muhalefetin 'vazgeçiş' anına dair söylemlerinin bir anlamı yok. Zaten seçmen oradan vazgeçmiş. Çıkıyorsunuz mitinglerde iktidarın yanlışlarını anlatıyorsunuz. Bireyler zaten bunu yaşıyor, sizin yeni umutları inşa etmeniz lazım. Yoksa 'vazgeçişte' bir sorun yok. Zaten bu ekonomik tufanın kendisi iktidardan bir 'vazgeçiş' üretiyor."

'AKP DEPAR ATSA DA SEÇİMİ KAZANAMAZ'

Ağırdır, hükümetin ekonomik kriz karşısında sorumlu davranmaktan uzak durması nedeniyle güven yitirdiğini yineleyerek "İktidar depar atsa da seçimi kazanma ihtimali yok gibi" ifadesini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım