Ümit Dikbayır’ın, CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterileceği iddia edildi.

Medyabar’dan Ekrem Ürdüç’ün haberine göre, CHP’nin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı için İYİ Parti’den ihraç edilen Milletvekili Ümit Dikbayır’ın aday olacağı iddia edildi.

Erdoğan, Bahçeli ve Özel Kıbrıs’ta bir araya gelecek Erdoğan, Bahçeli ve Özel Kıbrıs’ta bir araya gelecek

Ümit Dikbayır, sansasyonel bir şekilde İYİ Parti’den bağlarını kopartmıştı. Ümit Dikbayır’ın CHP’den Sakarya Milletvekili Belediye Başkan Adayı olacağı iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, 22 Kasım’da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in banka hesaplarını inceletmek ve belediyelerle parasal ilişki kurmak başta olmak üzere dört suçlamadan ötürü kendisi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Dikbayır, milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması için de Meclis Başkanlığı’na dilekçe vermiş ve kendisinin “görevi kötüye kullanma, resmi ihaleye fesat karıştırma, nüfuzunu kötüye kullanma, kişisel verileri ihlal etme” iddialarıyla soruşturulmasını talep etmişti. İYİ Parti Disiplin Kurulu; aynı gün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından; kesin ihraç talebiyle 20 Kasım'da Disiplin Kurulu'na sevk edilen İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır hakkında soruşturma başlatılmasına, Dikbayır'dan savunma istenmesine ve tedbir talebinin kabulüne karar verdi. Ümit Dikbayır’ın 30 Kasım’da Ankara Noterliği aracılığıyla İYİ Parti’ye gönderdiği savunmasında hakkındaki “taciz, belediyelerle parasal ilişki kurma ve Meral Akşener’in banka hesaplarını inceletme, medyada partiyi yıpratma” gibi iddiaları reddederek, “partiden kesin çıkarma” talepli disiplin soruşturmasına yer olmadığını savundu. Dikabayır, savunmasında “İddia olunan eylemleri gerçekleştirmediğim sabit olduğundan ve bunlara ilişkin tutarlı hukuken geçerli hiçbir delil de bulunmadığından, hakkımda açılan ‘kesin çıkarma’ talepli disiplin soruşturmasında disiplin cezası verilmesine yer olmadığına karar verilmesini saygılarıma talep ederim” demişti. İYİ Parti Müşterek Disiplin Kurulu’nun kararı bugün açıklandı. Açıklamada, “Müşterek Disiplin Kurulumuz, 5 Aralık 2023 tarihinde toplanarak Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın oybirliği ile kesin olarak partiden ihracına karar vermiştir” denildi.

Editör: Habererk Haber Merkezi