Meclis açılır açılmaz görüşülecek konular arasında EYT düzenlemesinden sonra BAĞ-KUR’lular da prim gün sayısının düşürülmesi de var. EYT düzenlemesinde BAĞ-KUR’luların SGK'lılarla aynı prim şartına bağlanması konuşulmakta. 

Eğer düzenleme yasalaşırsa BAĞ-KUR'luya faydası ne olacak? 

Bu soruya SGK Uzmanı Emin Yılmaz şu sözlerle açıklık getirdi; 

 “Kasım ayında bir torba yasa gelmesi bekleniyor küçük esnafa bir düzenleme olacak. Küçük esnafa 5 yıl 1800 gün daha erken emeklilik şansı 7200 gün ile mümkün olabilecek. Bu uygulamada BAĞ-KUR’lu hem kadın hem de erkek 7200 gün ile emekli olacak. 5 yıl erken emekli olursak bize ne ifade ediyor? Bu 60 aya tekâmül ediyor şu an asgari brüt ücret 13.250 TL, yüzde 34,5 aylık bazda 4558 TL'yi 60 ayla çarparsak 273 bin TL esnafın cebinde kalacak”   

Peki 1261 gün kuralı değişecek mi? Değişirse BAĞ-KUR'luya faydası ne olacak? 

SGK Uzmanı Emin Yılmaz “Son 7 yılda burada yazdık prim günleriniz yer alıyor son yıllar SSK ama daha önce BAĞ-KUR ödemeniz varsa son yedi yılda 1260 günü geçen priminiz BAĞ-KUR’dan olduğu için BAĞ-KUR'a tabi olmuş olacaksınız. 9 bin günde 7200 düşeceği için otomatik avantajlı hale gelmiş olacaksınız. 2008'den sonra ise hangisi daha fazla yatırılmışsa ondan emekli oluyorsunuz.” dedi. 

Editör: Buse Ceren Balta