İstanbul'da, sosyal medyada yer alan "Alevilerin neden bir PKK'sı olmalıydı" başlıklı yazı nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında Evren Barış Yavuz isimli bir kişi tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu yazıyı kaleme aldığı öne sürülen Yavuz hakkında resen soruşturma başlattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, başsavcılığın talimatı doğrultusunda Yavuz'u gözaltına aldı. Şüphelinin, bahsi geçen yazıyı 1 Ocak 2024'te Galata Köprüsü'nde çekilen bir görselle alıntılayarak paylaştığı öğrenildi.

Otobüs şoförünün ifadesi ortaya çıktı Otobüs şoförünün ifadesi ortaya çıktı

Yavuz'un emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Savcılıktaki ifadesinin ardından "yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik, delillerin karartılma şüphesi ve kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunması nedeniyle Yavuz'un tutuklanmasına karar verdi.

Soruşturma, Yavuz ve yazıyı yayınlayanlar hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ile "suç işlemeye tahrik" suçlarından yürütülüyor.

Editör: Habererk Com