Yeşil yapraklı bitkilerin insan vücuduna sağladığı yararlar herkesçe biliniyor. Bu bitkiler arasında tam anlamıyla bir demirbaş olan nane, yıllardır hem sofralarda baharat olarak hem de alternatif tıpta şifa amaçlı kullanılıyor. Kendine has kokusu ve ferahlatıcı etkisiyle birçok alanda tercih edilen nanenin faydalırın öğrenince vazgeçemeyeceksiniz. İşte nanenin faydaları...

Genellikle yemeklerde kullanılan bir baharat olarak bilinmesinin yanında hem sağlık hem de kozmetik alanında sıklıkla tercih edilen nanenin kullanım alanı oldukça geniş kapsamlıdır ve sağladığı etkileri sayesinde bu kullanım alanı çoğalmaya devam etmiştir. Uçucu yağları ve çayları da insan vücuduna oldukça yarar sağlar.

Antiseptik, antiviral (virüs karşıtı) ve antibakteriyel (bakteri karşıtı) özelliklere sahiptir.

Ağızda zararlı bakteri üremesini önleyerek, dil ve dişleri temizleyerek, ağız sağlığını iyileştirir.

Hızlı ve etkili bir bulantı kesicidir.

Akne semptomlarını rahatlatır.

Burun, boğaz ve akciğer tıkanıklıklarını temizler.

İçerdiği rosmarinik asit sayesinde alerji ve saman nezlesine neden olan histaminlerin salınımını engeller.

Doğal bir uyarıcıdır zihinsel sağlığı destekler, yorgunluk, anksiyete ve depresyonu rahatlatır.

Sindirim sistemini (mide ekşimesi, ishal, hazımsızlık, aşırı gaz) düzenler.

Sinir ve kas ağrılarını azaltmaya yardımcıdır.

Baş ağrısı ve migreni azaltabilir.

Yapılan çalışmalar prostat ve karaciğer kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sağlıksız hücre çoğalmasını sınırlandırarak, nane hem kanserin yayılmasını yavaşlatmakta hem de ilk etapta başlamasını önlemektedir sonucuna varılmıştır. 

Nanenin Çeşitli Faydaları - Altun Blog

Nane Kimler İçin Sakıncalıdır?

Gastrointestinal reflü, mide fıtığı (hiatal herni) ve böbrek taşı olan bireyler için aşırıya kaçmadan taze nane tüketmek çok fazla sorun yaratmazken özellikle nane yağına dikkat edilmelidir. Çok fazla nane yağı toksik olabilmektedir. Saf mentolde oldukça zehirlidir ve hiçbir koşulda tüketilmemelidir. Çocuklarda nane içeren esansiyel yağ kullanımından kaçınılmalıdır. Çocuklarda cilt üzerine uygulanmaları nefes almalarını durdurmaya ve yoğun spazmlara neden olabilmektedir.

Taze Nanenin Faydaları Nelerdir? Nane Neye İyi Gelir?

Nane Nelerde Kullanılır?

Salatalar, çorbalar, soslar, içecekler, dolmalar, kuzu eti ve diğer çeşitli sebze yemeklerinde mükemmel uyumlu bir bileşendir.

Nane Hangi Vitaminleri İçerir?

A vitamini bakımından zengin olan nane, potasyum, magnezyum, folat ve omega 3 yağı da içermektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde son derece faydalıdır.

Nanenin faydaları nelerdir? Nane limon çayı ne işe yarar? Nane suyu  içerseniz... - Sağlık Haberleri

Taze Nane Çayı Nasıl Yapılır?

7 su bardağı sıcak su olan bir demliğin içerisine poşet çay ya da nane yaprakları yerleştirin. Ağzını kapatarak 5 dakika demlenmeye bırakın. Ardından üzerine çayı süzün, üzerine limon ve toz şeker ekleyerek içebilirsiniz. Nane çayı günde kaç bardak içilmeli diye merak edenlere ise, ortalama 2-3 bardak içilmesi önerilir. Daha fazlası zararlı etkilere neden olabilir.

Nane Çayı - Yemek.com

Editör: Yadigar Hanım