ALTINDAĞ'DA İFTAR PROGRAMINA KATILDI
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Sincan Programı'nın ardından Altındağ Kültür Sarayı’nda Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Birliği İftar Programı’nda konuştu. Oktay, "Başkentimizin her sokağında, pazarında, meydanında, emeğini alın teri ile karıp her gün yeniden inşa eden siz değerli Ankaralı esnaf ve sanatkarlarımızın iftar sevincine ortak olmaktan, sofranızı paylaşmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum. Rabbimden bizleri ramazana kavuşturduğu gibi sağlıkla, afiyetle Kadir Gecesi'ne ve bayrama da ulaştırmasını niyaz ediyorum. Esnafımız, ülkemizin güçlü ekonomisinin omurgasını oluşturan, ticari hayata can veren bilek gücünü sermaye yaparak üretenlerdir. Anadolu’nun her köşesinde yerel ekonominin güvencesi olan esnaf ve sanatkarlarımız köklerini Ahilikten alan ruhun adı olmuştur" dedi.
'KREDİ KULLANAN ESNAF VE SANATKAR SAYIMIZ 1 MİLYON 56 BİNE ULAŞTI'
Oktay, esnaf ve sanatkarın sadece emeğini sunan alın terini veren kişi olmadığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Aynı zamanda 81 ilimizin her bir sokağındaki mahallesindeki pazarını meydanını her gün yeniden inşa eden, zor zamanlarda milletimize destek olan kişidir. Bu nedenle başından beri esnaf ve sanatkar için 'Güçlü Esnaf, Güçlü Ekonominin Teminatıdır' sözünü şiar edindik. Esnaf ve sanatkarlarımızın faaliyetlerini sürdürürken en önemli ihtiyacın sermaye birikimi ve finansmana erişim olduğunu biliyoruz. Bu ihtiyaçların karşılanması için; hazine destekli esnaf kredileri ve KOSGEB programları ile ucuz ve kolay finansman sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz. 2023 yılı mart ayı sonu itibarıyla esnaf ve sanatkarımıza sağlanan hazine destekli krediler toplam 177 milyar liraya ulaştı. Hammadde ve sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik kullandırılan işletme kredisi şahıs üst limiti 500 bin liraya yükseltildi. İş yeri ve sıfır kilometre araç alımlarına yönelik olarak kullandırılan 'yatırım kredisi' şahıs üst limiti ise 1 buçuk milyon liraya yükseltildi. Tüm bunların yanında vergi ve sosyal güvenlik primleri ile esnaf ve sanatkarlarımıza koruyucu tedbirler almaya devam ediyoruz. Kredi kullanan esnaf ve sanatkar sayımız 1 milyon 56 bine ulaştı. Bu rakam aynı zamanda, esnafımızın işini büyüttüğünü, geliştirdiğini, ya da en azından yarınlar için büyük umutlar taşıdığına işaret ediyor."
'ESNAF VE SANATKARLARIMIZIN KREDİ GERİ ÖDEMELERİNDE KOLAYLIKLAR SAĞLADIK'
Oktay, dünya ekonomisinin son yıllarda büyük sınamalardan geçtiğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bölgemizde yaşanan çeşitli çatışmalar, insani trajediler, 2008 küresel finans krizi ve son olarak da Kovid-19 salgınıyla kökünden sarsıldı. Üstüne, hemen yanı başımızda, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük sıcak savaşlardan biri olan Rusya- Ukrayna Savaşı patlak verdi. 6 Şubat'ta hepimizi derinden sarsan asrın felaketi ile de büyük bir yıkım yaşadık. Ama bütün badirelerin üstesinden geleceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu zorlukların hepsinin üstesinden geleceğiz. 2019 yılında ortaya çıkarak dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında; ülke ve millet olarak tek yürek olduk, sıkı tedbirlerle, hızlı ve etkili düzenlemelerle pandemi dönemini en az zararla atlattık. Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı doğrultusunda Ticaret Bakanlığımız aracılığıyla pandemi döneminde alınan tedbirler nedeniyle olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımıza toplam 4,6 milyar lira Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği sağladık. Yine salgın dönemlerinde; esnaf ve sanatkarlarımıza kredi taksitleri için erteleme uygulamaları geliştirdik. Borçlu olan esnafımıza yapılandırma imkanı sağladık. Nakit akışı olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarımızın kredi geri ödemelerine de çeşitli kolaylıklar sağladık. Salgının hakim olduğu 2020 ve 2021 yıllarında; 80 milyar liraya yaklaşan büyük bir finansal kaynağı mümkün olan en uygun koşullarla esnaf ve sanatkarlarımıza sunduk."
'TÜRKİYE BÜYÜDÜKÇE ESNAFIMIZIN ÜRETİMİ DE BÜYÜYECEK'
Oktay, Türkiye Yüzyılı'nın esnafın da yüzyılı olacağını vurgulayarak, "Türkiye büyüdükçe esnafımızın üretimi de büyüyecek. Türkiye büyüdükçe esnafımızın kazancı da büyüyecek. Türkiye büyüdükçe bundan en büyük payı, hiç kuşkunuz olmasın, esnafımız alacak. Bakınız, üstüne basa basa söylüyorum, önümüzdeki dönem 'Türkiye Yüzyılı' olacak. Hiç kimse bu hedefe set çekemez, hiç kimse bu yolculukta bize engel teşkil edemez. Ülkenize inanın, AK Parti'ye inanın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a inanın. Bakınız, bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın önderliğinde çok büyük hedefleri gerçekleştirdik, çok büyük hayalleri gerçeğe dönüştürdük. Büyük hedefler, büyük liderlerle başarılır. Büyük hedefler doğru kadrolarla başarılır. 6'lı maşayla masanın altına gizledikleri 7'nci maşa ile nasıl bir Türkiye inşa edilir. Türkiye'nin kaderi bir kumar masasında çizilemez. Milletin istiklali, Türkiye'nin istikbali, kirli ittifakların, kirli pazarlıkların döndüğü bir masada belirlenemez. Amaca giden yolda her türlü kirli yolun, her türlü kirli oyunun mubah sayıldığı bir masadan Türkiye'ye hiçbir hayır gelmez. Şunu herkesin bilmesi lazım değerli kardeşlerim. Evet, 6'lı maşa ittifakı, uzaktan kumandalı bir ittifaktır. Kumandanın biri Kandil'de, biri Pensilvanya'dadır. Kandil'den düğmeye basıldığında terörü aklıyorlar, Pensilvanya'dan düğmeye basıldığında 15 Temmuz'da karabasan gibi milletin üzerine çöken FETÖ'yü aklıyorlar. Bu terör örgütlerinin de kimin maşaları olduklarını çok iyi biliyoruz. Biz 'yeter söz milletin' diyoruz, bunlar yeter söz FETÖ'nün, yeter söz Kandil'in diyorlar" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha