Süper Lig’de şampiyon olan Galatasaray’ın 23. Şampiyonluk kutlamalarında, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek açıklama yaptı. Cumhuriyet gazetesinden Cumhur Önder Aslan’ın yapmış olduğu habere göre Galatasaray’ın ezeli rakipleri olan Fenerbahçe ve Beşiktaş için yapılan açıklamalar şu şekildedir: “Galatasaray’ın başarısını değersizleştirmeleri yanlış. Ama şimdi oradan besleniyorlar. Bu söylemlerden besleniyorlar. Tabii onlar da taraftarlarına karşı mahcup oldular. Beşiktaş da Fenerbahçe de şampiyonlukta iddialıydı. Ama olamayınca; yani kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş! Bu atasözünü ben icat etmedim. Bu atasözü senelerden beri olan olaylar çerçevesinde baktığın zaman kabul gören bir atasözü.”

“GALATASARAY’I ALKIŞLAMALARINI İSTERDİM”

Ve Başkan Özbek devam etti, “Deprem felaketinden hepimiz etkilendik. Ligin süreç içindeki durumundan herkes aynı seviyede etkilendi. Yani biz bütün maçları sırasının üzerinde oynadık da Beşiktaş veya Fenerbahçe depremden dolayı aralara mı gitti? Hayır. Biz de araya gittik, onlar da gitti. Yani koşullar eşit, koşullarda bir şey yok. Ama ben onların söylemini de doğal karşılıyorum. Şimdi ne diyecekler yani? Galatasaray’ı alkışlamalarını isterdim, hatta bunu da belirttim ama Galatasaray’ı mı alkışlayacaklar?” dedi.

Cumhur Önder Aslan’ın bir diğer sorusuna Başkan Dursun Önder’den samimi açıklamalar geldi.

Başkan Önder, şampiyonluğun temellerinin nasıl atıldığı hakkında birkaç cümle kurdu:

“Geçen sezon 13. olan bir futbol takımı vardı. Kimse de 13. olan takımdan bir şampiyonluk beklemiyordu. Fakat bizim inanmışlığımız o dereceydi ki; benim geçmişte yaptığım başkanlık dönemimden bir deneyimim de var. Ona bağlı olarak, özellikle futbolla ilgili Sportif AŞ’de Erden Timur ile bir proje yürüttük. Başarının gelmesi için Erden Timur’la yetki ve sorumluluğu bölüştük. Sportif AŞ’de bazı işleri o yürüttü, bazılarını ben yürüttüm. Diğer arkadaşlarım da katkı verdi, neticede yönetim kurulumuzun katkılarıyla da iyi başladık.”

Yeni sezonun vizyonu hakkında da düşüncesini belirten Başkan Önder, ardından transferlerde yapılacak olan stratejiden bahsetti.

“Bizim, kurucumuz Ali Sami Yen Bey’in söylediği gibi yabancı takımları yenmek gibi bir misyonumuz var. Sıra Avrupa’ya geldi. Şampiyonlar Ligi’nde eleme turları oynayacağız. Orada da başarıyı yakalamak istiyoruz. Onun için de kuvvetli bir transfer dönemi geçireceğiz. Takımda eksiklerimiz var. Eksiklerimizi gidermek için de kuvvetli bir transfer periyodu geçirmeyi düşünüyoruz.”

“Başarı odaklıyız. Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olmak istiyoruz. Camiamıza güzel bir oyun seyrettirmek istiyoruz. Bu sene benim tanıdığım bir sürü Fenerbahçeli, Beşiktaşlı arkadaşlarım var. Hepsi Galatasaray’ın maçlarını seyrediyor. Seyir zevki veren, kaliteli bir futbol oluşumu. Birinci günden beri yapmaya çalıştığımız bu. Deplasmana gidiyoruz, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzon dışında, stadın yüzde 75’i Galatasaraylı. Onlara da bu futbol keyfini sahada tattırmak çok önemliydi. Onu başardık. Önümüzdeki sezon transfer olgusunu yaparken tüm bunları dikkate alacağız. Çünkü çıta çok yükseldi. Bu tip yarışlarda zirveye çıkmak önemli, zirvede kalmak çok daha önemli. Bu sene işimiz daha zor. Ancak bu zorluğun üstesinden gelebilecek kabiliyetteyiz, yeteri kadar gücümüz var.”

Dursun Özbek, kazanılan şampiyonluk için, “İlmik ilmik dokunan bir şampiyonluktu. Bir seferde yaptım oldu değil. Elbette yolda bir sürü problemlerle karşılaşıyorsun, fakat hepsini tek tek Galatasaray’a yakışır şekilde çözerek şampiyonluğu camiamıza getirdik.” açıklamasını yaptı.

Özbek duygularını şu cümleler ile ifade etti, “Cumhuriyetin 100. yılında yaşanan bu şampiyonluk Galatasaray camiiası için çok değerli. Cumhuriyet bize Atatürk’ün emaneti. Cumhuriyet’in 50. Ve 75. yıllarında şampiyon olan Galatasaray’a 100. yılda da şampiyon olmak yakışırdı. O kadar değerli bir şampiyonluk ki bizim için. Bu seneyi şampiyon bitirmek Galatasaray’a ve Galatasaray’ın büyüklüğüne çok yakıştı. Cumhuriyetin savunucularından, Cumhuriyeti kuranlardan bir camia olduğumuz için kupayı müzemize götürmek daha da anlamlı. Benzer bir kupa bundan 100 sene sonra var. Galatasaray’ın hedefi 100 sene sonraki kupayı da kazanmak.”

Galatasaray’ı ve Galatasaray taraftarlarını şampiyonluklarından dolayı bir kez daha kutluyoruz.

Editör: Zuhal Ömür Tarakçı