İYİ Parti'de iki kritik isim CHP'ye geçiyor İYİ Parti'de iki kritik isim CHP'ye geçiyor

Gaziantep'te içerisinde teşkilatlarda görevli yöneticiler ve üst kurul delegelerinin de yer aldığı Ülkücü İrade Platformu, olağanüstü kurultay çağrısında bulundu.

Gaziantep'te içerisinde teşkilatlarda görevli yöneticiler ve üst kurul delegelerinin de yer aldığı Ülkücü İrade Platformu, olağanüstü kurultay çağrısında bulundu. Hareketin cami avlusunda bulunulmadığını bildiren platform, taleplerinin yasal, meşru ve haklı olduğunu savundu. Platform adına konuşan Mehmet Yahya Efe, hedeflerinin milliyetçi ile millet arasına girmiş güven bunalımını çözmek olduğunu söylerken 21. Dönem MHP Milletvekili Ali Özdemir ise “Hiç kimse gönül verdiği bu hareketin, PKK'nın partisi olan bir partinin daha sol tarafında durmasını kabullenemiyor." dedi.

'SEÇİM SANDIKLARINDA KAYBETME LÜKSÜNE SAHİP DEĞİLİZ'

Şahinbey Plaza'da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında platform adına konuşan Mehmet Yahya Efe, MHP'nin fetreti ve gerilemeyi daha fazla taşıyacak tahammülü kalmadığını kaydedip, “İşte bu yüzden bizler için bugün, yarınları doğru kurgulamak adına muhasebe ve değişim zamanıdır. Milliyetçi hareketin iktidardan giderek uzaklaşması ve 7 Haziran ile 1 Kasım tarihleri arasında yaklaşık 2 milyon oy kaybedilmesi, kendimizi gözden geçirmeyi tercih değil, mecburiyet haline getirmiştir. Bizler bu hareketi cami avlusunda bulmadık. Seçim sandıklarında kaybetme lüksüne sahip değiliz. Siyaseten sahip olduğumuz her şey bizim yarınlara daha sağlam teslim etmek zorunda olduğumuz bir emanettir. Kırmadan, gücendirmeden, ülküdaş hukuk içinde, dostça, kardeşçe bir kurultay düzenlemekten, yepyeni bir ruh ve heyecanla iktidar yürüyüşünü başlatmaktan başka çaremiz yoktur. Camiamızı kaosa sürükleyebilecek kapalı kapılar ardında tartışmak yerine, kurultayımızın toplanarak bu tartışmaları istişare mantığı içinde sağlıklı bir şekilde bitirmesi gerekmektedir. Aksi halde kimi teşkilatlarımızda ve mensuplarımızdan görülen bozgun psikolojisi ve yorgunluğun daha ciddi sıkıntılara yol açma ihtimali söz konusudur. Bu da kendisine uygun sistem arayışı içindeki AKP'ye, ülkemiz aleyhine yeni hamleler yapma fırsatı verecektir.” açıklamasını yaptı.

“KURULTAY ÇAĞRISI MAHKEMEYE DÜŞMEMELİ”

Büyük kurultay taleplerinin yasal, meşru ve haklı olduğunu savunan Efe, “Yılgınlığın ortadan kalkmasına ve özgüvene olan ihtiyacımız, büyük kurultayı kaçınılmaz kılmaktadır. Kurultayın toplanması için verdiğimiz imzalar hareketimizin bekası ve artık erteleyemeyeceğimiz iktidar yürüyüşümüzün başlaması adınadır. İmza yeter sayısının çok üzerinde imzanın toplandığını biliyoruz. Dolayısıyla buradan genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ve genel merkez yönetiminden, tabandan yükselen bu talebi yerine getirmesini istirham ediyoruz. Ümit ediyoruz ki, kurultay çağrısı mahkemeye düşmeden sağduyu ve daha iyi gelecek ümidi içinde değerlendirilmelidir.” açıklamasında bulundu.

“MHP GENEL MERKEZİNDE ÜLKÜCÜYÜ TEMSİL EDECEK ÇOK İNSAN VAR”

21. Dönem MHP Milletvekili Ali Özdemir ise konuşmasında su sözlere yer verdi: “Hiç kimse gönül verdiği bu hareketin, PKK'nın partisi olan bir partinin daha sol tarafında durmasını kabullenemiyor. Biz de kabullenemediğimiz için buradayız. Genel merkezdeki bizim de eski milletvekilimiz olan genel başkan yardımcısı bugünlerde sosyal medyada partinin başkalaştırılmaması gerektiğini her fırsatta söylüyor. Eğer MHP'ye aday olan çok değerli şahsiyetler bu partiyi başkalaştırmaya götürüyorsa dün sizin içinizde ne işleri vardı. Onları siz davet etmediniz mi? Siz milletvekili yapmadınız mı? Önce aynaya baksınlar. MHP'nin genel merkezinde ülkücüyü temsil edecek çok sayıda insan var.”

“İMZAYI HERHANGİ BİR GENEL BAŞKAN ADAYI ÖNERMEDEN VERDİK”

Partinin üst kurul delegelerinden Ahmet Kucur da, “Herhangi bir genel başkan adayı önermeden, sadece endişelerimizi ümide çevirecek bir ortam arayışıyla, genel başkanımızdan olağanüstü kurultay kararı almasını talep ettiğimiz için imza verdik. Süreç hepimizin gözleri önünde cereyan ediyor. Tartışma büyüyor. Olağanüstü kurultay için gereken imzanın toplanacağı net bir şekilde görülüyor. Bu şekilde ilerleyecek bir sürecin kimseye isteyeceği huzuru vermeyeceğiz, partimizi başarıya taşıyamayacağı hepimizin malumu. Öyleyse en makulü, bu kurultayın hukuk ve kayyım tartışmalarıyla telafisi çok zor sonuçlar doğurmadan genel başkanımızı bir yıl önce göreve layık gören ve hep güvendiği ülkücü iradeye müracaat ederek sonlandırmasıdır.” şeklinde konuştu.

Editör: TE Bilişim