Mısır’ın El Ariş kentinden Gazzeli 27 kanser hastası ve 13 refakatçisini taşıyan uçaklar, Ankara’ya geldi. Esenboğa Havalimanı’nda hastaların uçaktan indirilmesi sırasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Altını önemle çizmek istediğim bir konu şudur; Mısır’ın, gemiyle yardım göndermesine izin verdiği ve aynı zamanda Refah Sınır Kapısı üzerinden hasta transferine izin verdiği ilk ülke Türkiye’dir'' dedi

Türkiye ile Mısır'ın koordineli çalışmaları sonucunda Mısır'ın El Ariş kentinden, askeri kargo uçağı ile Ankara Esenboğa Havalimanı'na getirilen Gazzeli 27 kanser hastası ve beraberlerindeki 13 refakatçi, burada hazır bekletilen ambulanslarla Bilkent Şehir Hastanesi'ne sevk edildi. Esenboğa Havalimanı'ndan konvoy halinde hareket eden ambulanslar, saat 01.40'ta hastaneye giriş yaptı. Önceden yapılan hazırlıklar çerçevesinde doktorlar tarafından hastaların ilk kontrolleri yapıldı. Ardından tedavilerine devam edileceği servislere alındı.

Gerçekleştirilen hasta transferi, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları sürecinde Mısır dışında gerçekleştirilen ilk uluslararası hasta sevki olma özelliğini taşıyor.

Havalimanında açıklamalarda bulunan Bakan Koca, 7 Ekim 2023 tarihinde İsrail’in saldırıları sonrasında Gazze’de başlayan insanlık dramı ile ilgili olarak hükümetin tüm birimleriyle tam bir eşgüdüm içerisinde çalıştıklarını ve Gazzelilerin yanında olmayı kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

Çorlu Tren Kazasında Mahkemenin Açıkladığı Gerekçeli Karar Çorlu Tren Kazasında Mahkemenin Açıkladığı Gerekçeli Karar

sevk3

sevk2

sevk1 

Editör: Habererk Com