İş kaygısıyla gözünü Avrupa ülkelerine diken gençler, kariyerleri için de gelecek vaat eden meslekleri araştırıyor. Uzmanlar ise her alanda yaygınlaşan yapay zeka nedeniyle bir çok mesleğin yok olacağını savunuyor.

AB Proje Yönetimi Okulu Kurucusu Gökhan Turgut Ünal, yapay zekanın yaygınlaşmasıyla birçok mesleğin yok olacağını ve bunların yerine başka iş kollarının doğacağını söyledi. Ünal'a göre, yeni iş kollarının başında yapay zeka mühendisliği yer alıyor,

İŞ DÜNYASINDA HAKİMİYETİ ARTIYOR

Rutin işleri otomatikleştiren, operasyonel süreçleri hızlandıran, karar alma sürecini kolaylaştıran yapay zeka uygulamalarının iş dünyasındaki hakimiyeti artarken, pek çok şirket, stratejilerini yapay zeka üzerinden oluşturmaya başladı. 

İş dünyasının yapay zekay ile yeniden şekillenirken, temelde insan merkezli tasarım ile bilgisayar ve makine bilimini birleştirmeye dayanan yapay zeka mühendisliğinin bundan sonra önem kazanacağına dikkat çeken Ünal, "Bu işi yapabilecek niteliklere sahip bireylere ihtiyaç duyulacak. Fiziksel iş gücüne artık gerek kalmayacak ve yapay zeka uygulamalarını iş süreçlerine entegre edebilen, analitik düşünebilen uzmanlar öne çıkacak” dedi.

Ünal, yapay zeka mühendisliği dışında istihdam açığı oluşabilecek meslekleri ise şu şekilde sıraladı:  

“Sürdürülebilirliğin gün geçtikçe kritik hale gelmesi çevre ve iklim değişikliği uzmanlığına da ihtiyacın artacağını gösteriyor. Yine teknolojiyle hayatımıza giren mesleklerden e-spor oyunculuğu, dünyanın dört bir yanından kişilerin internet aracılığıyla buluşup takımlar kurarak spor müsabakaları yaptığı hem fiziksel hem zihinsel çaba ve beceri gerektiren bir meslek dalı olarak popülerliğini sürdürecek. Metaverse dünyası da farklı sektörlerden şirketlerin ana faaliyet alanına dönüşecek.”

“İNSAN TKİLEŞİMİ DEĞER KAYBETMEZ” 

Yapay zekanın geride bırakamayacağı meslekleri de belirleyen Ünal, "Yapay zeka, her ne kadar birçok mesleği dönüştürse de insanların duygu ve organizasyon yeteceğinin ön plana çıktığı işlerde etkisi az. Örneğin, insan kaynakları ya da öğretmenlik. Bugün her ne kadar online eğitimler yaygınlaşsa da insan etkileşimi hiçbir zaman değer kaybetmiyor. Dolayısıyla gençlerin geleceği öngörerek kendilerini ilgi alanlarına göre yetiştirmeleri, seçtikleri alanda yeterli fırsatları ülkelerde deneyim kazanmaları hala mümkünken, biz de platformumuzdaki içeriklerle geleceğini yurt dışında kurmak isteyen gençlerin sorularına yanıt bulmalarını sağlıyoruz. Onlara profesyonel ekibimizle rehberlik ediyoruz. 18-30 yaş arasındaki gençlere yurt dışındaki fırsatları, projeler, burs, iş ve staj ilanları konusunda hizmet sunuyoruz”  ifadelerini kullandı.

DHA

Editör: Yadigar Hanım