7 adımda doğru ruju bul

Makyajımızın en önemli imzası ruj. Hiç makyaj yapmayanlarımız bile mutlaka ruj sürüp çıkmaya özen gösteriyoruz. İşte ten rengi ve dudak tipimize göre doğru ruj seçimi için önemli püf noktaları...

banner311
7 adımda doğru ruju bul

1- İlk adım cilt tonunuzu seçmek

Temelde 5 cilt tonu var: Çok açık, açık, orta, koyu, çok koyu ciltler.Çok açık ve açık tonda ciltler: Gül kurusu, şeftali, nude tonlar, mercan ve açık pembe rular.Orta tonda ciltler: Leylak, gül, vişne kırmızısı ve çilek rengi rujlar.Koyu tonda ciltler: Kaya mercanı, derin pembe, parlak kırmızı ve khverengi ve mor bazlı olmayan tüm renkler. Çok koyu ciltler: Erik, karamel ve şarap gibi kahverengi ya da mor bazlı renkler ve mavi alt tonlu kırmızı rujlar.

2- Cilt alt tonunuzu belirleyin

Hepimiz için 3 ana cilt alt tonu var: Soğuk, sıcak ve natürel. Soğuk alt ton: Açık ve çok açık cilt — yumuşak mocha ya da nude ruj , Orta cilt — pembe ya da kızılcık tonları, Koyu ya da çok koyu cilt — yakut ya da şarap tonları.Sıcak alt ton: Açık ve çok açık cilt — soluk pembe ve nude şeftali tonları, Orta, koyu ve çok koyu ciltler — bakır ve bronz tonlar.Natürel alt ton: Sıcak ve soğuk alt tonların kullandığı hemen tüm renkler.

3- Dudak şeklinizi belirleyin

Üstü kalın dudaklar: Dudağın üstüne aynı rengin daha açık tonu, altına ise daha koyusunu sürmelisiniz.Altı kalın dudaklar: Cilt alt tonunuza uygun herhangi bir renkte ruj sürüp üst dudağınızın ortasına açık renk bir nude ruj uygulayın. Asimetrik dudaklar: Ruj renginize uygun bir dudak kalemiyle dudaklarınızın dış çerçevesini belirleyin.

4- Dudaklarınızın büyüklüğüne göre sürün

İnce dudaklar: Koyu renk ve parlak rujlardan kaçının; bunlar dudaklarınızı daha da ince gösterirler. Dudak parlatıcısı ve kremsi yapıda rujları deneyin. Dolgun dudaklar: Çok açık renk, ışıltılı ve pırıltılı rujlardan uzak durmalısınız.

5- Saç renginizi dikkate alın

Kızıl saç: Somon pembesi, mercan tonları, terrakota ve koyu kahverengi. Karverengi saç: Bej, somon pembesi, mercan ve derin pembeler. Sarı saç: Mora yakın pembe, açık pembe, kırmızı tonları, karamel ve sıcak pembeler. Siyah saç: Altın bej, turuncu gölgeler, bronz tonlar, vişne, erik ve kırmızı tonlar.

6- Göz renginize göre seçin

Kahverengi gözler: Parlak kırmızı ve kahverengiler ve parlak pembeler.Mavi gözler: Vişne ve kırmızının farklı tonları.Yeşil gözler: Terrakota ve pembe tonlar.Gri gözler: Nude tonlar ve erik tonları.

7- Diş rengi de önemli

Beyaz dişler: Tebrikler! Bütün renk tonlarını kullanabilirsiniz. Sararmış dişler: Pembe, açık turuncu ve açık kırmızılar. Mor, kahverengi ve koyu kırmızılardan uzak durun.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.