Ahlat'ta asker adayları eline kına yakılarak uğurlandı

banner155

Bitlis'in Ahlat İlçesi'nde askere gidecek gençler ellerine kına yakılarak uğurlandı. Türk bayrakları ve balonlarla süslenen alanda halay çeken asker adayları gönüllerince eğlendi. 

Ahlat'ta asker adayları eline kına yakılarak uğurlandı
banner170

Ahlatlı asker adayları için Devlet Bahçeli Kamp ve Dinlenme Tesisleri düğün alanında uğurlama programı düzenlendi. Alan dev Türk Bayrakları ve balonlarla süslendi. Geceye katılan asker adayları ve yakınları müzik eşliğinde halay çekerek eğlenirken, anneler sırayla asker adaylarının ellerine gurur ve gözyaşları arasında kınalar yaktı. Askerler uğurlama programında arkadaşları ve yakınları ile uzun kuyruklar oluşturarak gönüllerince halay çekti.

Ahlat'ta askere giden gençlerin ellerine kına yakılmasının asırlık gelenek olduğunu belirten Ömer Özbek, “Bizim örf ve adetlerimizde üç şey için kına yakılır. Gelinin eline kına yakılır kocasına yakın olsun diye. Askerin eline kına yakılır, vatanı uğruna kurban olsun diye. Koça kına yakılır Allah yoluna kurban olsun diye. Dünyanın hiçbir yerinde çocuğunu askere gönderirken eline kına yakıp gönderen bir millet göremezsiniz. Biz askere böyle gidiyoruz" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151