Aşık anmasında Allahuekber şehitlerini unutmadılar

banner155

Erzurum'un Şenkaya İlçesi Bardız Mahallesi'nde düzenlenen 'Birinci Aşık Nihani ile Aşık Mevlüt İhsani' anma programında Allahuekber Dağlar'ında donarak şehit olanlar unutulmadı.

Aşık anmasında Allahuekber şehitlerini unutmadılar
banner170

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Şenkaya  Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte 'Aşık Nihani ve Aşık Mevlüt İhsani' anma programının birincisi Bardız Mahallesi'nde yapıldı. Etkinlik, aşık ve davetilerin Allahuekber Dağları'nda 22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasındaki Osmanlı-Rus savaşında donarak şehit olan 60 bin askerin anısına yaptırılan şehitlikte dua edilmesi ile başladı. Bardız yaylası şehitliklikleri ziyaret edilerek Kuran-ı Kerim okundu, daha sonra okul bahçesinde açılış töreninde Bardız Mahallesi Muhtarı İsmail Pehlivan konuştu. Muhtar İsmail Pehlivan, Aşık Nihani (1884-1967) ve Aşık Mevlüt İhsani'nin (1928-2010) Bardız yöresinin tanıtımına önemli katkı sağladıklarını söyledi. 

İstanbul Bardızlılar Derneği Başkanı Yahya Kemal Kamacı ile Aşık Mevlüt İhsani'nin kızı Mahberi ve Aşık Nihani'nin torunu Zeki Gedik konukları selamladı. Belediyenin kurmuş olduğu mobil sahnede sırayla sahne alan Aşıklardan Serdar Bardızlı, Ümit Coşkuni, Beyzade Aslan, Mustafa Aydın, İhsan Yavuzer, Erol Ergani ve Nuri Çırağı, merhum Mevlüt İhsani ve Aşık Nihani'nin eserlerini seslendirdiler. Anma programının sonunda Bardız'da geçen yıl açılan iki aşığın heykelleri vatandaşlar tarafından ziyaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151