Askerlik belgesi 'sülüs' hakkındaki tüm detaylar

Askerlik belgesi 'sülüs belgesi' nedir, askerlik sülüs belgesi nasıl çıkarılır ve diğer tüm detaylar için haberimize tıklayınız.

banner311
Askerlik belgesi 'sülüs' hakkındaki tüm detaylar

SÜLÜS BELGESİ NEDİR?

Sülüs belgesi, askerliğin yapılacağı yer belli olduktan sonra askerlik şubelerinden veya e-devlet kapısı üzerinden alınan; asker adayının hangi tarihte birliğe teslim olacağı, yol süresi, yol parası vb. bilgilerin yer verildiği bir sevk belgesidir. Bu kağıtta vatani görevini yerine getirecek olan vatandaşın bilmesi gereken her türlü kağıt yer alırken birliğine teslim olacağı esnada yanında bulundurulması da gerekiyor…

ASKERLİK SÜLÜS BELGESİ NASIL ÇIKARILIR?

Silah altına alınan yükümlülerin kışla bilgilerinin yanı sıra birliğe teslim olma tarihini de içeren yazılı sevk belgesi celp yerlerinin duyurulması ardından erişime açılan, E-devlet giriş sitemi üzerinden görüntülenip çıkarılır.

SEVK BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHİ NEDİR?

Sevk başlangıç tarihi, askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin başlangıcını ifade etmektedir. Sevk bitiş tarihi ise askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin son gününe işaret eder.

Söz konusu sevk kağıdında;

Teslim olunacak askerlik şubesi,

Celp dönemi,

Celp grubu,

Sevk tarihi,

Sevk başlangıç tarihi,

Sevk bitiş tarihi bilgileri yer alır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.