Berat Albayrak'ın kabul etmediği, Erdoğan'ın aslanları yeni yuvasında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Sudan ziyareti sırasında hediye edilen ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne getirilen 4 yavru aslan ziyaretçi akınına uğruyor.

Berat Albayrak'ın kabul etmediği, Erdoğan'ın aslanları yeni yuvasında
banner170

Aslanlar hayvanat bahçesindeki diğer yırtıcılar gibi yerden ısıtmalı kafeslerde tutularak tavuk etiyle besleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Sudan ziyareti sırasında devlet başkanı Ömer El-Beşir tarafından hediye edilen 2’si dişi 4 yavru aslan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ndeki yuvalarında ziyaretçi kabul etmeye başladı. Geldiklerinde zayıf ve bakımsız olduğu görülen aslanların 10 günlük sürecin ardından kilo aldığı gözlemlendi. Şu anda alışma süresi için ayrı kafeslerde tutulan Nil, Sultan, Sudan ve Sevakin isimli aslanlar ziyaretçi akınına uğruyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, alışma sürecinin ardından yavru aslanların diğer aslanlarla bir araya getirileceğini söyledi.

Hayvanat bahçesindeki hayvanların rahatı için her şeyi düşündüklerini aktaran Özsöyler şunları dedi:

“Cumhurbaşkanımızın hediye etmiş olduğu 4 tane aslan yavrusu ile birlikte ziyaretçi akışında büyük bir artış oldu.  Özellikle Cumhurbaşkanımızın aslanlarını görmeye gelen ziyaretçiler, hayvanat bahçesinin de ziyaretçi sayısında büyük bir oranda arttırdı.  Aslanlar geldiklerinde biraz daha küçüklerdi ve kilo olarak daha hafiflerdi. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde dengeli ve kilolarına uygun olarak beslemeye başladık. Özellikle tavuk rasyonu ile besliyoruz. Şu anda ileri bir ebatta kilo alıyorlar. Hayvanların genel durumları iyi sağlıklı bir şekilde hayvanat bahçemizde misafir ediyoruz. Hayvanat bahçemizde özellikle Afrika kökenli hayvanlarda aslanları, leoparları ve jaguarları ısıtmamız gerekiyor. Bizler de bu hayvanların barınak sıcaklıklarını yaklaşık 20 derecede sabit tutuyoruz. Bununlar Cumhurbaşkanımızın aslanlarıyla diğer aslanlar iler ki bir zamanda uyumlu bir şekilde yırtıcı hayvanlara özel yeni yapacağımız safari parkta kendilerini gezdireceğiz.”

Aslanların, hayvanat bahçesindeki yırtıcı safari parkının tamamlanmasının ardından buraya taşınacağı öğrenildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151