Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘İsrail-Bahreyn anlaşması’ tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın aracılığıyla İsrail ve Bahreyn’in ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda yapılan anlaşmayla ilgili açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bahreyn'in İsrail'le diplomatik ilişki tesis etme kararı almasını endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz." ifadesi kullanıldı.

banner311
Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘İsrail-Bahreyn anlaşması’ tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* Bahreyn'in Birleşik Arap Emirlikleri’nin peşine takılarak, Arap Barış Girişimi ve İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesindeki taahhütlerin hilafına İsrail’le diplomatik ilişki tesis etme kararı almasını endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz.

* Sözkonusu adım, Filistin davasının savunulması çabalarına yeni bir darbe vuracak ve İsrail'i Filistin‘e yönelik gayri meşru uygulamalarını ve Filistin topraklarındaki işgali kalıcı hale getirmeye yönelik girişimlerini sürdürme konusunda daha da cesaretlendirecektir.

* Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrarın tesisinin tek yolu Filistin meselesinin uluslararası hukuk ve BM kararları çerçevesinde adil ve kapsamlı çözüme kavuşturulmasından geçmektedir.

* Bölge dışı aktörlerin baskı ve zorlamaları sonucunda; dar çıkar kaygılarıyla verilen sorumsuz tavizlerin bu gerçeği ortadan kaldırması veya ikame etmesi mümkün değildir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.