Dünya ayakta! Çocukların sorularını çıplak yetişkinler cevaplıyor

Beden olumlama niyetiyle yola çıkıp pedofili tartışmaları doğuran 'Sadece Çıplak' programı daha yayına başlamadan tepkilere neden oldu.

Dünya ayakta! Çocukların sorularını çıplak yetişkinler cevaplıyor

Sadece Çıplak isimli (Simply Naked) program daha yayına başlamadan dünyayı ayağa kaldırdı. Yapımcı kanal NPO, yetişkinlerin soyunduğu görüntüler içeren bir tanıtım filmi çıkardı.

Dutch News'un haberine göre programın formatı dahilinde çıplak yetişkinler çocuklardan bedenlerinde rahat hissedip hissetmedikleri gibi konularda gelen soruları yanıtlıyor. Formatın tasarımı beden olumlamayı teşvik etme amaçlı. Programın sunucusu Edson da Graça, "Hedef çocuklara her bir bedenin farklı olduğunu ve tüm bedenlerin mükemmel olmadığını öğretmek" ifadelerini kullandı.

Ne var ki programın olağan dışı karakteri Hollanda'da siyasi yelpazenin her tarafından olumsuz tepkilere neden oldu. Sol kanattaki Denk partisi mensubu parlamento üyesi Tunahan Kuzu programı "deli saçması" diye niteledi ve Twitter'daki takipçilerini kanala yazı yazarak programı protesto etmeye çağırdı.

Aşırı sağ parti FvD'nin lideri Thierry Baudet programın "pedofiliyi teşvik etmeye yaklaştığını" söyledi. Programın ön gösterimlerinden birinde çocukların çeşitli tepkilerine yer veriliyor. Çocuklardan biri "bu görmem gereken bir program değil" diyor.

Kanalın yaptığı bir açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: Çocuklar tam olarak ne olacağını ve programın herhangi bir anında nasıl hissettiklerini söyleyebileceklerini biliyordu. Küçük bir velvele bekliyorduk. Bunun çocuklara uygun olduğu fikrine herkes katılmayacak ve bunda bir sorun yok. Çocuklarının izleyip izleyemeyeceğinin kararı ebeveynlere kalmış."

Programın konsepti, Danimarka'da yayımlanan Ultra smider tøjet (Ultra soyunuyor) başlıklı benzer bir programa dayanıyor. Bu program da ilk çıktığı sıralar olumsuz tepkiler görmüş olsa da 2019'da bir televizyon ödülü kazanmıştı.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344