Efes istedi, evde alkol üretimine kısıtlama getirildi!

banner155

Evde alkol üretimine yönelik kısıtlamaları barındıran yeni bir düzenleme getirildi.

Efes istedi, evde alkol üretimine kısıtlama getirildi!
banner170

Efes Pilsen biralarının bağlı bulunduğu Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Evde bira yapımının artması nedeniyle alkol satışlarının düştüğünü” vurgulayarak “Evde bira üretimi vergi kaybına da neden oluyor. Bu konudaki görüşlerimizi yetkililerle de paylaştık” demişti. O açıklamanın ardından jet hızıyla adım atılarak evde alkol üretenlere ceza gibi bir kısıtlama getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan bir karar ile alkollü içki üretiminde kullanılacak distilatların ithali izne bağlandı.

UYGUNLUK BELGESİ
Etil alkol ve metanol ile tütün, tütün mamulleri, yaprak sigara kağıdı, makaron ve sigara filtresi ithalatında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca uygunluk belgesi düzenlenecek.

SERBEST DOLAŞIM VE İTHALAT YASAK
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan tütün, tütün mamulleri, alkol ve alkollü içkilerin ithalat denetimi tebliğine göre, tebliğ kapsamında belirlenen dökme alkollü içkilerin, alkollü içki kökenli karışım içkilerin, alkollü içki üretiminde kullanılabilecek tarımsal kökenli distilatların ve su, gıda alkolü gibi hammadde veya katkı maddeleri ilavesiyle alkollü içki hazırlanmasında kullanılabilecek konsantre içkilerin serbest dolaşımı ve ithali yapılamayacak.

MEVZUAT, BİLDİRİM…
İthalatçı tarafından, piyasaya arz edilecek, tebliğ ekinde kapsamı belirtilen alkollü içkilerin ithalatında, ilgili mevzuat çerçevesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na alkollü içki bildirimi yapılması zorunlu olacak.

Bira ve Malt Üreticileri Derneği Kamuoyu Açıklaması

16 Şubat 2018, Cuma

Değerli Kamuoyunun Bilgisine,

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Tütün, Tütün Mamulleri, Alkol Ve Alkollü İçkilerin İthalat Denetimi Tebliği’nin, bazı medya kuruluşlarında yayınlanan haberlerde bahsedildiği üzere, evde bira üretimiyle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Her sene standart olarak yayınlanan bu tebliğ, alkol ve alkollü içkilerin ithalatına dair herhangi bir yeni düzenleme içermemektedir. Tebliğde, evde bira üretimini kısıtlayan, engelleyen bir husus ve yaptırım bulunmamaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

Bira ve Malt Üreticileri Derneği

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner151