Erdoğan'dan binalar için 5+1 talimatı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni dönem belediyecilik anlayışından hareketle bundan sonra yapılacak binaların 5 artı 1 esasına göre yapılması talimatı verdiğini, buna uyulmasını yakından takip edeceğini söyledi.

Erdoğan'dan  binalar için 5+1 talimatı
banner170

Erdoğan, partisinin son Merkez Yürütme Kurulu toplantısında, “belediyecilik ve çevre” konulu sunumu dinledikten sonra, “Bizim en büyük sorunumuz bu işte. Çevreye duyarlı, kentler olması için çok talimat verdim. Özellikle İstanbul ve Ankara belediye başkanlarını çok uyardım. Maalesef ‘haklısınız efendim’ demelerine rağmen hiçbir şey değişmedi. Geçmişte, Çevre Bakanlığı’nın da çok ihmali olmuş” dedi.

Belediye uyarıları

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre toplantıda, şehircilik anlayışı ve çevreye duyarlı kentlerle ilgili brifing verildikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı belediye başkanlarının görevden alınmasında önemli bir başlık olan çarpık kentleşme ve imar izinleri konusunu açtı. Erdoğan, bu konuda özellikle İstanbul ve Ankara’da ciddi sorun olduğunu, tüm uyarılarına rağmen sonuç alınamadığını bir kez daha dile getirdi. Yeni dönemde daha farklı bir belediyecilik görüleceğini anlatan Erdoğan, bununla ilgili özetle şu çarpıcı ifadeleri kullandı:

İki kente kızdı

“Bizim en büyük sorunumuz bu işte. Çevreye duyarlı, kentler olması için çok talimat verdim. Özellikle İstanbul ve Ankara belediye başkanlarını çok uyardım. Maalesef ‘tabi efendim haklısınız, gereğini yapacağız’ demelerine rağmen hiçbir şey değişmedi. İstanbul’da o binaların tıraşlanması konusunda zamanında çok söyledim. ‘Gereğini yapıyoruz’ dediler, ortada bir şey yok. O dönem, Çevre Bakanlığı’nın da çok ihmali olmuş. İzinlerle ilgili çok uyarılarım oldu. Ama bakıyorsunuz değişen bir şey yok. Her yerde çok katlı binalar. Şimdi, Çevre Bakanımız Mehmet Özhaseki’yle konuştuk. Bundan sonra izni verilecek binaların 4 artı bir olmasını istedim. ‘Tüm Türkiye’de tüm belediyelerde bu sınırlar aşılmasın’ dedim. Sonra bakan bey bana geldi. Müteahhitlik açısından 4 artı birin kurtarmadığını söyledi. Sonra 5 artı bir olarak anlaştık. İzleyeceğim, bakalım neler olacak? Bunlara bir daha müsaade etmeyeceğim, takipçisi olacağım. Şimdi yeni göreve gelen belediye başkanlarını da uyardım. Mustafa’yla (Tuna) konuştum, göreceksiniz neler yapacak? Bu tür binalarla ilgili gereği yapacak.”

Toplantıya katılanlar, özellikle İstanbul ve Ankara’da çevre ve imar sorunu olan, kentte çarpık yapılaşma izlenimi yaratan bazı binaların yıkımının söz konusu olacağını, buna ilişkin alınan kararların önümüzdeki günlerde görüleceğini söylediler.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatansever
Vatansever - 1 yıl Önce

Reis hic gulesim yoktu :) Müteahhidi 4+1 kurtarmamış 5+1 olarak karar verilmiş, çok güldüm ya. Tamamen müteahhit odaklı bir devlet politikası ne kadar yanlış bir uygulama, ben bu vizyondan dönülüyordu bilişim inovasyonla daha çok ilgilenecekti sanıyordum, yanılmışım. Şehircilik bakanı il ziyaretlerine gittiğinde hiç mahalle aralarına giriyormu veya vatandaşlarla şehir planlaması trafik hakkında görüşüyormu hiç? O ihtişamlı günleri Refah partisi zamanında kalmış demekki. Küllün metal yorgunluğu var, gitme vakti geldi artık bence. Peki ey Akkoyunlu milleti Sizce Akp'nin gitme zamani gelemdimi ?

Hilal
Hilal - 1 yıl Önce

Bırakın bu işleri,iyi polis kötü polis oynamayin,dikebileceginiz heryere zaten uzun betonlari fikriniz,yer mı kaldı büyükşehirlerde he,neyin salatasini yapıyorsunuz,yemek isteyen buyursun yesin.Sahsen ben yemem artik :) 2019 da gorusmek uzere

Insan
Insan - 1 yıl Önce

Müteahhidi 4+1 kurtarmamış 5+1 olarak karar verilmiş Demekki pasta buyuk Rant kavgasi buyuk :) ulkede devlet kurumu kalmadida ama Baskomutanlik makami koskoca CB bu isin yakin takipcisi olacakmis ? Bu isin takibi Baskomutanlik makami tarafindan yapilacaksa Baskomutanlik makaminin baska isleri yok mu :)

Lokman Ates
Lokman Ates - 1 yıl Önce

Tarihi sit alanları, Orman Çiftiğine yapılan binalrı yıkarak, çevreye duyarlılıklarını duyarlılıklarını göstersinler!...

SIRADAKİ HABER

banner176

banner151