Fatih'in tablosu İBB'nin binasına getirildi

Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’ye yaptırdığı orijinal tablo 2 aylık bir sürenin ardından İstanbul'a getirildi. Tablo, İBB'nin Saraçhane'deki binasına konuldu.

Fatih'in tablosu İBB'nin binasına getirildi

İBB, İstanbul’u 1453’te fetheden Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’ye yaptırdığı orijinal tabloyu, Londra’da 25 Haziran’da gerçekleştirilen müzayedede satın almıştı.

DHA'nın haberine göre, iki aylık bir sürenin ardından İstanbul'a getirilen tablo İBB'nin Saraçhane'deki binasının giriş katındaki hazırlanan özel sergi ve depo alanına konuldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada “Tablo yuvasına döndü aslında. Bizim için gurur verici. Şimdi biraz kendisi için hazırlanan özel bölümde dinlenmesi gerekiyor.

İnşallah Cuma günü, Cuma namazından önce ya da sonra bir planlama yapacağız. Burada basınla paylaşacağız görüntülerini. Yine Saraçhane'de halkın evinde, İstanbullu ile beraber buluşturacağız en yakın zamanda.

Çalışmalarımız sürüyor. En tertipli en düzenli şekilde İstanbul halkı ve tüm Türkiye ile bu güzel eseri paylaşmak için heyecanlanıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE