Fenerbahçe Yat Limanı arazileri Saray kararıyla böyle satılacak!

Fenerbahçe Yat Limanı arazileri Cumhurbaşkanı kararıyla özelleştirilecek.

Fenerbahçe Yat Limanı arazileri Saray kararıyla böyle satılacak!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kadıköy’de Fenerbahçe Yat Limanı’nın içinde bulunan Kalamış Yelken Kulübü’nün içinde bulunduğu alana ilişkin özelleştirme kararı alındı.

Fenerbahçe Adası’nda, Kalamış Yelken Kulübü Dr. Asım Macit Eğitim Tesisleri’nin bulunduğu denize sıfır arazi özelleştirme kapsamına alındı. Mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı 3 bin 311 metrekarelik araziyle ilgili karara Cumhurbaşkanı Erdoğan imza attı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda, "Arazinin kiralama, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine karar verilmiştir" denildi.

Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre İstanbul ili, Kadıköy ilçesi, Zühtüpaşa Mahallesi, 427 ada, 20 parselde bulunan taşınmazın özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, taşınmazın, kiralama, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar, mülkiyetin gayri ayni haklarının tesisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerinden biri veya birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine ve özelleştirmenin 31/12/2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verildi.

KALAMIŞ YELKEN KULUBÜ KULLANIYOR

Fenerbahçe Adası daha önce Marmara Denizi’ne uzanan bir burundu ve ismi de Fenerbahçe Burnu olarak anılıyordu. Ancak Fenerbahçe Yat Limanı’nın inşa edilmesiyle birlikte, karayla olan bağlantısı kesildi ve ada halini aldı.

O günden sonra Fenerbahçe Adası ismini alan ada, bir araç ve bir yaya köprüsü olmak üzere, iki köprüyle karaya bağlanmış durumda.

Fenerbahçe Adası üzerinde, Fenerbahçe Parkı, Fenerbahçe Feneri ve Fenerbahçe Spor Kulübü Konukevi yer alıyor. Özelleştirme kararı verilen 3 dönümlük arazi ise Kalamış Yelken Kulubü Dr. Asım Macit Eğitim Tesisleri olarak kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2021, 14:27
YORUM EKLE