Gökçek döneminde yapılan hafriyat ve otopark ihaleleri iptal edildi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, bu kez de Melih Gökçek döneminde yapılan hafriyat ve otopark ihalelerini iptal etti.

Gökçek döneminde yapılan hafriyat ve otopark ihaleleri iptal edildi
banner170

ZORLA MAÇA GÖTÜRÜLÜYORLARDI
Sözcü’nün haberine göre; hafriyat ve otopark ihalelerinden gelen paralar, Gökçek’in onursal başkanı olduğu Osmanlıspor ile Keçiörengücü ve Bugsaş’a gidiyordu. İptal sonrası, başkentteki otoparklar 25 yıllık süreyle belediye şirketi Beltaş ve ANPARK’a devredilecek. İhaleleri daha önce ANFA yapıp, 3. şahıslara devretmişti. Tuna’nın Genel Müdürünü de değiştirdiği ANFA personeli, Gökçek döneminde zorla Osmanlıspor maçlarına götürülüyordu.

Yılın ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna başkanlığında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kentteki otoparklar ve hafriyatlarla ilgili önemli kararlar alındı. Hukuk ve Tarifeler Komisyonu tarafından hazırlanan ve belediye meclisine sunulan raporda, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ANFA’ya verilen Mavi Göl, Mogan ve Göksu’daki otoparkların tamamının 3. şahıslara kiralandığı belirtildi.

25 YILLIK PROTOKOL İPTAL
Bu otoparkları işleten kişiler ve vatandaşlar arasında sürekli sorunlar yaşandığı ve şikayetler geldiği belirtilen raporda, otoparklarda çalışan personelin kılık, kıyafet ve davranışlarının uygun olmadığı, otopark fişi verilmediği, engelli vatandaşlara zorluk çıkarıldığına dikkat çekildi. Büyükşehir Belediye Meclisi de ANFA ile olan 25 yıllık otopark protokolünü iptal etti. Yetkinin ANFA’dan alınmasının ardından başkentteki otoparklar, 25 yıllık süreyle belediye şirketi Beltaş’a devredilecek.

Hafriyatlarla ilgili alınan kararda ise 29 yıllık süre ve aylık 30 bin TL bedelle ANFA’ya kiralanan hafriyat toprağı, inşaat ve yıkım atıkları depolama ve geri kazanım sahaları işletme işinin de, iptali benimsendi. İptal gerekçesi olarak döküm sahalarına ağaçlandırma yapılmaması, geri kazanım tesislerinin kurulmaması, meralara hafriyat atığının dökülmesi ve gerekli denetimlerin yapılmaması gösterildi.

GÖKÇEK’TEN SONRA SEYİRCİ SAYISI YÜZDE 90 ORANINDA AZALDI
Otopark işletme yetkisi iptal edilen ve Belediye kurumları ile park ve bahçelerin de güvenliğini sağlayan belediye şirketi ANFA Güvenlik çalışanlarının, eski Başkan Gökçek tarafından siyasi işlerde kullandığı ortaya çıkmıştı. Tuna’nın Genel Müdürünü de değiştirdiği ANFA personeli, Gökçek döneminde zorla, Onursal Başkanlığını Melih Gökçek’in kurucu başkanlığına ise oğlu Ahmet Gökçek’in yaptığı Osmanlıspor maçlarına götürülüyordu. Gökçek’in istifa etmesinin ardından Osmanlıspor’un maçlarını izleyen taraftar sayısı da yüzde 90 oranında azaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151