Marmara Depremi’nin 21’inci yılında beklenen büyük İstanbul depremi için uzmanından korkutan uyarı geldi: “200 bin insan ölebilir”

17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nin 21'inci yıldönümünde inşaat mühendisi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, olası büyük İstanbul depremiyle ilgili korkutan açıklamalar yaptı.

Marmara Depremi’nin 21’inci yılında beklenen büyük İstanbul depremi için uzmanından korkutan uyarı geldi: “200 bin insan ölebilir”

Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, olası İstanbul depremine hazır olmadığımızı belirterek “7.5 büyüklüğünde beklediğimiz depremde 200 bin insanın hayatını kaybedeceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullanması korkuttu.

Altan’ın, Adalar-Silivri arasında kıyı şeridi bulunan ilçelerin risk altında olduğunu da söylemesi dikkat çekti.

Açıklamasının devamında Altan, “Büyük depremler her zaman olmaz ama Kuzey Anadolu Fay Hattı, Türkiye için önemli bir fay hattıdır. Bu hat üzerinde doğudan batıya kayarak belli zamanlarda büyük depremler olmuştur, olmaya da devam edecektir.

Şu anda kayma batıya doğru devam ediyor. Büyük İstanbul depremini bekliyoruz, 21 yıl geçti ama hazırlıklı değiliz. Yeterli hazırlıkları yapmadık, zaman azaldı. Artık İstanbul depreminin ayak seslerini duyuyorum.

Bir an önce depremi afet olmaktan çıkarmalıyız. Deprem sel, heyelan gibi doğa olayıdır. Ciddi önlemler alırsak afet olmaktan çıkarırız” dedi.

YORUM EKLE