"Saray rejimi orta oyunu oynamaktadır"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yeniden görülmeye başlanan Soma Katliamı davasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Saray rejimi orta oyunu oynamaktadır"

2014 yılında 301 madencinin yaşamının yitirdiği Soma Katliamı'na ilişkin dava yeniden görülmeye başlandı.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, davanın yeniden görülmesi hakkında açıklamalarda bulundu. 

CHP’li Özel, Soma Davası’nın yeniden görülmesine başlanmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen ve Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ile davayı takip ettiklerini belirtti.

''22 BLOK DAVA İZLEDİK''

Özel, “Bu dava ilk başladığında kilometrelerce kuyruk vardı, kamuoyunun üst düzey duyarlılığı vardı. Dünya basını buradaydı. O duyguyla Soma için adaletin sağlanması inancıyla, ailelerden, mağdurlardan yana bir atmosferle başlamıştık. 22 blok dava izledik. Kamuoyunun duyarlılığının azalması, mahkeme heyetine yönelik içerideki tehdit ve baskılar, ardından mahkeme başkanının tam karardan önce değiştirilmesi, adalet arayışı noktasında ailelerin umutları tükenmeye başlamıştı. Mahkeme, taksirle karar vererek 5 sanık dışındaki sanıkları tahliye ederek, beklentinin çok altında cezalar vererek, davayı tamamladı. İstinaf bazı şeyleri değiştirdi. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, beş üyesinin oy birliğiyle ‘Olmaz öyle şey, böyle bir davada olası kast yoksa hangi davada olacak’ dedi. Milyonlarca sayfalık evrağı inceleyen 5 üye, buradaki kararı bozdular, 301 kişiyi olası kastla öldürme, 162 kişiyi olası kastla yaralama suçundan yargılamalısınız dedi” ifadelerini kullandı.

Özel, şunları kaydetti:

“BU KADAR KÖTÜCÜL BİR CESARETİN KARŞISINDA ÜRPERMEMEK ELDE DEĞİLDİR”

“O sırada üyelerden üçü değiştirilerek, bir tanesi Adalet Bakanlığı görevini de bir süre yapan Kenan İpek olmak üzere yeni bir üye yapısı oluşturuldu. Bu üç üyenin kararıyla, mahkemenin kendi kararı bozduruldu. Basit suçlardan, ufak ihmallerle bu işi halledin diye. Somalı anaların, babaların, çocukların hakkını yiyen o el, maden şehitlerinin yattıkları yerde huzurlarını kaçıran o el, adalete müdahale eden o el, bugün içeride halen faaliyette. Davanın sanıkları, Soma’nın failleri buraya gelmedi. İçeride bir yargılama yerine saray rejiminin bir ortaoyunu oynanmaktadır. Sanıklar yoktur, anneler, babalar ordadır, sanıkların avukatları pişkin pişkin gülmektedir. Soma’yı unutursak yüreğimiz kurusun diyenlerin yüreklerinin kuruduğu içeride bir kez daha tescillenmiştir. İçişleri Bakanlığı, her binanın güvenlik kameralarına erişebilmekte, bir bildiri yayınlanınca sabaha kadar çalışabilmektedir.

Yargıtay’daki kararın değişmesine neden olan ve anneleri yeniden ağlatan 3 hakimin, Soma A.Ş.’nin İstanbul’da İstinye Park yakınlarındaki dev gökdelenine girip çıktıkları iddia olunur. MOBESE kameralarını ve o binalarının kameralarını geriye dönük inceleyebilecek bir babayiğit var mıdır? Yazılı açıklama yapan emekli amiralleri analarına, babalarına, kardeşlerine, kuzenlerine kadar araştıran Süleyman Soylu, o binada yeni mülk edinmiş kişileri, 1’inci, 2’nci derece akrabalıklar boyutuyla o kararı değiştirenler açısından araştırabilecek midir?

Bunlar yapılmazsa bu anneler, babalar haklarını helal etmeyecek. Soma davasına müdahale edenlerin, el uzatanların, şirketten yana, ailelerin aleyhine manipülasyon yapanların elleri kırılsın. Biz bu davayı burada bırakmayız. Öyle büyük bir plan ve tertip yapılmış ki, buradaki mahkeme de bozma kararına direnmeyip uyarak bir karar verecek ve bu karar bu şekliyle kesinleşecektir. Oyun büyüktür, plan büyüktür, operasyon büyüktür, bu kadar kötücül bir cesaretin karşısında ürpermemek elde değildir. Yazıklar olsun, yazıklar olsun, yazıklar olsun.”

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 16:48
YORUM EKLE