Sivillere ateş eden pilotların da aralarında bulunduğu 155 sanık, ilk kez hakim karşısında

banner155

Darbe girişimi sırasında, Ankara'da helikopterlerin havalandığı Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki faaliyetlere yönelik açılan davada 152'si asker, 3'ü sivil 155 kişi, bugün ilk kez hakim karşısına çıkıyor. 

Sivillere ateş eden pilotların da aralarında bulunduğu 155 sanık, ilk kez hakim karşısında
banner170


Aralarında 15 Temmuz gecesi sivillere ve birçok kritik yere helikopterlerden ateş açan pilotların da bulunduğu 155 sanığın yargılanmasına Ankara 17'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ndeki mahkeme salonunda başlandı. 
İddianamede, şüphelilerden 7'si hakkında FETÖ üyeliğinden, 148'i hakkında ise 'Silahlı terör örgütüne üye olmak, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' ve 'nitelikli adam öldürmek ve öldürmeye teşebbüs' suçlarından hapis cezası isteniyor.

TELSİZ KONUŞMALARI İDDİANAMEYE GİRMİŞTİ
İlk kez hakim karşısına çıkacak olan sanıklardan bazılarının telsiz konuşmaları, iddianamede detaylı bir şekilde yer almıştı. Bu konuşmalardan birinde Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın içinde bulunduğu aracın vurulması isteniyordu. İşte, o konuşmalar: 
1. Ses---İlkay
2. Ses---efendim komutanım
1. Ses---(…) yolunda nerden
2. Ses---Devam ediyoruz şu an (…) üstündeyim
1. Ses---bi tane kobra aracı var. Onu sen vurabiliyorsan vur, vuramıyorsan birini yada şeyi çağır (…) birini çağır
2. Ses---silahlar çalışmıyor nerde kobra var

1. Ses---Mitin üstünde var onu çağır
2. Ses---Nerde araç nerde, onu nereden bulacağız
3. Ses--- Kalaycı mitin üzerindeyim
4. Ses--- Konya yolu, Konya yolundan Özel Kuvvetlere doğru bir polis aracı gidiyor. Kobra kobra aracı gidiyor, durdurulsun, durdurulsun
Ortam sesi--- vurulsun 
4. ses--- Vurulsun, vurulsun
3. Ses--- Bu çağrı hangi kobraya, hangi kobraya
1. Ses---(…) yapıyorum neron sana, eğer sende yeterli (…..)
3. Ses--- Bu çağrı hangi helikoptere, hangi kobraya
2. Ses---Ali Nero, Dostum Konya yolu üzerinde Özel Kuvvetlere doğru devam eden bir tane kobra aracı varmış onu vuracağız. Tamam dostum devam et

DARBE GİRİŞİMİ SANIĞI PİLOTTAN SALONU KARIŞTIRAN SÖZ

Darbe girişimi sırasında, Ankara'da helikopterlerin havalandığı Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki faaliyetlere yönelik açılan davada, 152'si asker, 3'ü sivil 155 kişi bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı 16 Temmuz sabahı Başbakanlığa götüren helikopterin pilotu eski Albay Uğur Kapan'ın sözleri salonu karıştırdı.

Gözaltına alındıktan sonra ağır işkencelere maruz kaldığını ileri süren Kapan, "Yıllarca Kuzey Irak'ta terörle mücadele ettim. Eğer helikopterim düşseydi PKK'lılar bana böyle davranmazdı" dedi.

Müştekilerin tamamı, Kapan'a bu sözleri üzerine tepki gösterdi. Kapan'a yönelik sinkaflı sözler sarf eden bazı kişiler, salondan çıkartıldı. 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 12:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 2 yıl Önce

PKK liler insan insana değer savaş kurallarına saygıları var ama TC nin zihniyeti barbarlık

Bozkurt
Bozkurt @memocan - 2 yıl Önce

Hadi len oradan

Serkan'dan
Serkan'dan - 2 yıl Önce

Siktir lan terörist.senin sempatizanın olduğun gruplar barbar ve vahşi.hayvan muamelesi görüyorsunuz lan.Tc ye yazıkkı senin gibi yarak kafalıları topraklarında besliyor.

SIRADAKİ HABER

banner151