Trabzon Havalimanı uçuş trafiğine kapatıldı kurtarma operasyonu başladı

Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkarak denize 25 metre kala toprağa saplanıp yamaçta duran 'PC8622' sefer sayılı 'TC-CPF' tescilli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı için kurtarma operasyonu başladı.

Trabzon Havalimanı uçuş trafiğine kapatıldı  kurtarma operasyonu başladı

Trabzon Havalimanı operasyon nedeniyle 24 saatliğine uçuş trafiğine kapatıldı.

Trabzon Havalimanı'nın saat 04.00 itibariyle uçuşlara kapatılmasının ardından pistten çıkan uçağın bulunduğu yerden kaldırılma çalışmaları başladı.

Ankara-Trabzon seferini yaparken Trabzon Havalimanı'na 13 Ocak akşamı indikten sonra pistten çıkan Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağının bulunduğu yerden kaldırılması amacıyla Trabzon Havalimanı saat 04.00'ten itibaren 24 saatliğine uçuşa kapatıldı.
Havalimanının uçuşlara kapatılmasının ardından uçağı bulunduğu yerden çıkartacak 500 ve 300 tonluk vinçler uçağın yanına getirilerek kurulumuna başlanırken, alanda itfaiye, AFAD ve sağlık ekipleri herhangi bir olumsuzluğa karşı hazır bekletildi.

Çalışmaların karanlıkta yürütülmesi nedeniyle bölge projektörlerle aydınlatılırken, uçağın bulunduğu yerden çıkartılma maliyetinin 600 bin TL'yi bulduğu öğrenildi.

Devlet Hava Meydanları İdaresi (DHMİ) ekiplerinin de eşlik ettiği kurtarma operasyonunda vinçlerin kurulumuna başlandı.

Gün boyu sürmesi beklenen kurtarma çalışması sırasında bulunduğu yerden alınacak uçak, önce piste ardından teknik inceleme için hangara çekilecek.

Öte yandan uçak kurtarma operasyonunu takip etmek üzere yabancı medya kuruluşu temsilcileri de Trabzon’a geldi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 09:53
YORUM EKLE