Türkiye'de hava kirliliği azalıyor

Koronavirüs sebebiyle evden çıkmanın sakıncalı olduğu bu günlerde otomobillerin de trafiğe çıkmamasıyla hava kirliliği azalmış durumda.

Türkiye'de hava kirliliği azalıyor

Türkiye hükümeti koronavirüs ile mücadele etmek adına halkına evden çıkma uyarısında bulundu. Bu sayede özellikle trafik yoğunluğu çok fazla olan İstanbul'da bile caddeler otobanlar neredeyse boş. Otomobillerin trafiğe çıkmaması hava kirliliğini olumlu yönde etkiliyor. 

Türkiye'de hava kirliliği ömürden 2 yıl alıyor

IQAir isimli İsveçli kuruluş tarafından Şubat ayında açıklanan Dünya Hava Kalitesi Raporu 2019, dünya nüfusunun %90’ının sağlık açısından güvenli olmayan hava soluduğunu gözler önüne serdi. Raporda açıklanan ince partikül madde (PM2,5) kirliliği sıralamasında Avrupa’daki en kirli 10 istasyonun yarısını Türkiye’deki istasyonlar oluşturuyor. Almanya’nın Max Planck Kimya Enstitüsü ve Mainz Merkez Tıp Fakültesinden araştırmacıların geçtiğimiz hafta yayınladıkları makale ise, hava kirliliğinin doğumda beklenen yaşam süresini dünya genelinde yaklaşık üç yıl, Türkiye’de ise iki yıl kısalttığını ortaya koydu.

YORUM EKLE