Türkiye'nin cennet koylarında korkutan görüntü!

Türkiye'nin cennet koylarında korkutan görüntü gündeme bomba gibi düştü.

Türkiye'nin cennet koylarında korkutan görüntü!

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek'te kirliliği sevmesi ile bilinen ay denizanası türüne rastlandı. Kirliliğin olduğu bölgelerde görülmesi ile bilinen türün Göcek'te görülmesi endişe yarattı.

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek koylarında ay denizanası görüldü. Türkiye'deki deniz kıyılarında denizanaları görüldüğü yerler farklılık gösterirken; Ege'de kıyısı olan Göcek'te daha önce ay denizanasına rastlanmamıştı.

Odatv'de yer alan habere göre kirliliğin olduğu bölgelerde görülmesi ile bilinen tür endişe yarattı.

KİRLİLİĞİ SEVİYOR

Ege, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de bulunan ve zehirsiz olan bu tür genellikle denizlerin kirli bölgelerinde görülüyor. Ay denizanasının on binlercesi bir araya gelerek yayılış gösterebiliyor.

Oluşturdukları yığınlar ağ atımını zorlaştırğından dolayı balıkçıları da etkileyen ay denizanaları fırtınalarla karaya vurduklarında ise sahilde çürümeleri esnasında kötü koku yaymaları biliniyor.

NEREDE GÖRÜLÜYOR

Karadeniz ve Marmara Denizi'nde genelde ay denizanası türü görülürken; Ege ve Akdeniz kıyılarında ise daha farklı türlere rastlanabiliyor. Özellikle zehirli olan türlere daha çok Akdeniz kıyılarında rastlanıyor.

Vücutlarının %90’nından fazlası suyun oluşturduğu denizanalarının, paleontolojik kayıtlar 650 milyon yıldan beri yaşadığını ortaya koyuyor. Ana besinlerini planktonların oluşturduğu denizanaları tüm okyanuslarda bulunuyor.

DÜNYADA ARTIŞ VAR

Son yıllarda tüm dünyada denizanası sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Bilim insanları bu artışın nedenlerini araştırırken çeşitli olasılıklar üzerinde duruyor.

İklim değişikliğinin deniz suyu sıcaklığını artırması, ötrofikasyon (fosfor ve azot gibi besleyici elementlerin fazlalığından kaynaklanan kirlilik), aşırı avlanma ve biyolojik istila bu olasılıklar arasında yer alıyor.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344