Yerli otomobil Katar'ın gündeminde!

Katarlılar, yerli otomobili üstlenen beş firmadan biri olan BMC üzerinden projeye yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Yerli otomobil Katar'ın gündeminde!
banner170

Katar Ticaret Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casım El Sani, ortağı oldukları BMC ile Türkiye'de yerli otomobil üretimine yatırım yapacaklarını açıkladı.

Gazete Habertürk'ün haberine göre Katar'da yayın yapan Peninsula Qatar Gazetesi'ne konuşan Casım el Sani, “Katar bir Türk şirketi üzerinden Türkiye'nin otomotiv endüstrisine yatırım yapacak. Bu Katar'ın da hissesinin bulunduğu ve bu büyük projeyi yapmak için diğer Türk yatırımcılarla el ele veren özel bir şirket” dedi.

İlk hedef sedan

Gazetede yer alan haberde görüşlerine yer verilen Türkiye'nin Doha Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Burak Güreşçi de Türkiye'de yabancı şirketlere ait üretim tesisleri bulunduğunu ancak Türkiye'nin halen ülkede satılan otomobillerin yüzde 70'ine yakınını ithal ettiğini hatırlattı. Güreşçi, ilk aşamada sedan araç üretiminin hedeflendiğini, daha sonra SUV ve elektrikli otomobil üretimine geçilebileceğini söyledi.

2014 yılında ortak oldular

BMC'yi Ethem Sancak'ın Es Mali Yatırım şirketi TMSF'den almış, 2014'te ise Katar Silahlı Kuvvetleri BMC'nin yüzde 50'sine ortak olmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner176

banner151