Gazeteci Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde, mecliste özerklik talep eden HÜDAPAR’ı savundu. Hakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Gereğini yapan Ahmet Bey’ dediği kişi olarak, bu sefer de HÜDAPAR için gereğini yaptı ve göğsünü siper etti.

“Mehmet Özhaseki’nin ayrılması tavırdır” “Mehmet Özhaseki’nin ayrılması tavırdır”

HÜDAPAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 2024 bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, eyalet sistemi, özerklik ve federasyon gibi yönetim modellerinin serbestçe tartışılması gerektiğini söylemişti. Bu sözler hem muhalefet partileri hem de sosyal medya kullanıcıları tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. AKP ise konuya sessiz kalmamış, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Federasyonun tartışılması söz konusu olamaz, Anayasa’nın üçüncü maddesi açıktır.” demişti.

AHMET HAKAN NE YAPTI?

Gereğini yapma ününe sahip olan Ahmet Hakan, bugünkü yazısında, HÜDAPAR’ın yanında yer aldı.

Yazısının ‘HÜDAPAR ne diyor’ başlığı altında, partinin görüşlerini şöyle özetledi: HÜDAPAR ne diyor? “Federasyon, özerklik serbestçe tartışılsın” diyor. HÜDAPAR ne demiyor? “Ben federasyon istiyorum, ben özerklik istiyorum” demiyor. Ancak şu sorunun cevabı hâlâ belirsiz: HÜDAPAR, bu konularda ne diyor?

Ahmet Hakan, bugünkü yazısında, HÜDAPAR’ın özerklik tartışması açmasını yorumladı. Hakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Gereğini yapan Ahmet Bey’ dediği gazeteci olarak, bu sefer de HÜDAPAR için gereğini yaptığını söyledi.

HÜDAPAR’ın lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, 2024 bütçesini görüşürken, eyalet sistemi, özerklik ve federasyon gibi yönetim modellerinin serbestçe tartışılması gerektiğini savundu. Bu sözler, muhalefet partileri ve sosyal medya kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılandı. AKP ise konuya net bir şekilde karşı çıktı ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Federasyonun tartışılması söz konusu olamaz, Anayasa’nın üçüncü maddesi açıktır.” dedi.

AHMET HAKAN NE DEDİ?

Ahmet Hakan, HÜDAPAR’ı destekleyen bir tavır sergiledi ve yazısının ‘HÜDAPAR ne diyor’ bölümünde, partinin görüşlerini şöyle aktardı: HÜDAPAR ne diyor? “Federasyon, özerklik serbestçe tartışılsın” diyor. HÜDAPAR ne demiyor? “Ben federasyon istiyorum, ben özerklik istiyorum” demiyor. Fakat şu soru hâlâ cevapsız kaldı: HÜDAPAR, bu konularda ne diyor?

Kaynak: Haber merkezi