Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, 15 Temmuz'ın 7. yılında FETÖ'ye ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Terkoğlu, "Erdoğan'ı öldüreceğiz mektubu" başlıklı yazıda, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in bütün işlerini yaptığını ileri Sürdüğü Osman Şimşek'in 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Hulusi Akar'ın ağzından yazıldığı iddia edilen bir mektuba ilişkin açıklamalarını gündeme getirdi.

Fethullah Gülen’in Pensilvanya’daki çiftliğinden birkaç yıl önce “atılan” Osman Şimşek’in Gülen'e, Hulusi Akar'ın da darbeye katılacağı bilgisini verdiğini aktaran Terkoğlu, Mehmet Değerli isimli bir kişi aracılığıyla da Akar’ın ağzından yazılmış gibi Gülen’e mektup taşındığını kaydetti.

İşte Barış Terkoğlu'nun çok konuşulacak yazısının bazı bölümleri:

“Osman Şimşek, 15 Temmuz’un hazırlanışında FETÖ imamlarının bulunduğunu, Gülen’e de bilgi verdiklerini söylüyor. Örgütün çoğunluğunun darbeden haberinin olmadığını anlatıyor: ‘Bize birileri bir şeyler yapacaklar, siz de sessiz kalın. Bu duyguyu iyice aşıladılar. Maalesef 1,5-2 sene, birileri geldiler gittiler. Hoca efendiye, şunlar şunu yapacaklar, bunlar bunu yapacaklar dediler.’ Osman Şimşek, Akar’ın da darbeye katılacağı bilgisinin Gülen’e verildiğini söylüyor.

"Pensilvanya’nın, darbeden çok önce darbeye hazırlandığı, Akar’ın da işin içinde olacağına inandığı hatta Mehmet Değerli denilen kişi aracılığıyla Akar’ın ağzından yazılmış gibi Gülen’e mektup taşındığı, Gülen’e onun üniformasıymış gibi üniforma getirildiği anlaşılıyor: ‘Baba dedikleri adam, Hulusi sani (ikinci) yerine koydukları adam (Akar’ı kastediyor), 15 Temmuz’dan 1,5 sene önce hoca efendiye mektup gönderdi. (…) O zat diyordu ki hocam siz şöyle güçlüsünüz, böyle güçlüsünüz, ülke için şöyle önemlisiniz, bizim önümüzde durmayın biz bir şey yapacağız. Bir gün hocam canlı yayında seyredeceksin, tiranı külliyenin merdivenlerinden yuvarlaya yuvarlaya öldüreceğiz.’

Osman Şimşek’e sorarsanız, Gülen şiddete karşı olduğunu söyleyerek buna karşı çıktı. ‘Hoca efendi yönlendirilmez diyoruz, hayır efendim yönlendirilir’ diyerek Gülen’in darbe konusunda ikna edildiğini söyleyen Şimşek, Gülen’i uyardığında, FETÖ’nün tepesindeki isimler tarafından ‘Sen mi iyi biliyorsun, hoca efendi mi iyi biliyor?’ diyerek suçlandığını söyledi. Şimşek, ‘Maalesef bu insanlar halen kampta’ diyerek Gülen’in halen aynı ekiple çalıştığını söyledi.”

"O mektup o günün şartlarında teyit edilmiş, ondan olduğuna inanılmıştı"

Terkoğlu, Şimşek’in program sonrasında eski Zaman muhabiri Ahmet Dönmez’e söz konusu mektuba ilişkin, “O mektup Mehmet Değerli ve ekibi aracılığıyla gelmiş ama o günün şartlarında teyit edilmiş, ondan (Akar’dan) olduğuna inanılmıştı” dediğini aktardı.

Editör: Yadigar Hanım