''Kürdistan'', BDP aracılığıyla artık Meclis'in tutanaklarına girdi

Türkiye’nin Doğu veGüneydoğu Anadolu bölgelerini ''Kürdistan'' olarak niteleyen ifade, BDP aracılığıyla 2014 Bütçe Kanunu Tasarısı’na girdi.

''Kürdistan'', BDP aracılığıyla artık Meclis'in tutanaklarına girdi

TBMM Başkanlığı, Bütçe Tasarısı’nı, BDP’li komisyon üyelerinin bölgeyi ''Kürdistan'' olarak tanımladığı muhalefet şerhiyle birlikte bastırdı ve gelecek hafta Genel Kurul’da görüşülmek üzere dağıtımını yaptı.

TBMM Genel Kurulu’nda salı günü görüşülmeye başlanacak Bütçe Tasarısı ve Plan-Bütçe Komisyonu Raporu’nda 17 kez Kürdistan ifadesi geçiyor.

Komisyonun BDP’li üyeleri Hasip Kaplan ve Adil Zozterörani’nin imzasıyla yer alan muhalefet şerhinde, ‘Kürdistan’da eşitsiz gelişim ve ekonomik sömürü’ başlıklı bir bölüme yer verildi ve “Kürt alk önderi Sayın Öcalan”, “Türkiye Kürdistanı”, “Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanı” ifadeleri yer aldı. Tasarıdaki muhalefet şerhi özetle şöyle:

“10 bin Kürt, siyasi tutsak Kürt halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve barış görüşmelerinin tekrar başlaması talebiyle açlık grevine girince Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında halk isyanları başlamıştı. Bahar ve direniş bayramı Newroz’da Diyarbakır/Amed’de 2 milyona yakın kişinin katıldığı mitingde BDP milletvekilleri, Öcalan’ın bahar mesajını okudu. Süreç yasal bir zemine oturtulurken PKK gerillaları da Türkiye Kürdistan'ının sınırlarının dışına çekilecekti. İşte Gezi Parkı direnişi böyle bir bağlamda büyük bir enerji ve öfke ile patlak verdi. Kanıksanmış mevzisini, yani Kürdistan’ı aşarak Taksim ve çevresinde doğallaşan polis şiddeti ve devlet terörü meselesi vardı.”

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 14:30
YORUM EKLE