AK Parti'den istifa etti

Kütahya Milletvekili İdris Bal, giderayak AK Parti'yi bombaladı, parti içinde yaşananlar için "çok pis oyun bu" nitelemesi yaptı.

AK Parti'den istifa etti

AK Parti’den istifa eden Kütahya Milletvekili İdris Bal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında iktidarı ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yönetim tarzını ağır ifadelerle eleştirdi. “Perdenin bir önü vardı, bir de arkası vardı. Çok pis bir oyun bu” diyen Bal, şunları söyledi:
 
“Perdenin önünde halkın içinde, halkla barışık, garibanla bağdaş kuran, oruç açan Sayın Başbakan başta olmak üzere AK Partililer vardı. Demokratikleştireceğiz, vesayetle mücadele ediyoruz, dış politikada barış barış barış diyen bir Ak Parti vardı. Suriye ile de İsrail ile de iyi ilişkiler içinde olan bir AK Parti vardı. İsrail ile Suriye’yi barıştırmaya çalıştığınız için dünya sizi sevmedi mi? Artık şucular, bucular olmasa da olur demeyen, Alevi ile Sünni ile sağcısıyla solcusuyla halkı kucakladığını söyleyen bir AK Parti vardı. Biz de bu vizyon içinde yer aldık.

"İKTİDAR İÇİN YAPTILAR"

Demokratlık öyle bir şeydir ki zayıf iken, ezilirken herkes demokrattır. Esas demokratlık güçlü olduğunuzda, korkularınız sona erdikten sonra ortaya çıkar. Ordu, istihbarat daha makul hale geldi. Tam da birinci sınıf demokrasiye gidiyoruz derken, arkadaşlar dediler ki; ‘Biz bunu iktidar için yaptık, biz bunu hazmetmemiştik.’ Ve kucak kapanmaya başladı. Ben kucağını açmış, vizyonu geniş bir AK Parti’ye girmiştim. Vizyonun büzülmesiyle beraber dış siyasette de vizyon büzüldü. Bu geriye gidişin başlangıcıdır. Artık küresel bir çağda yaşıyoruz. Toplumu sıkboğaz edemezsiniz. Bu kadar gizli kapaklı iş yapamazsınız.

"SEÇİME KADAR KAPATMAYA ÇALIŞACAKLAR"

Ne Gezi’de söylediklerimden ne çözüm sürecinde ne Mısır’la ilgili ne de kadın-erkek aynı evde kalmasıyla ilgili söylediklerimden pişmanım. Bakın Mısır’da büyükelçimiz kovuldu. Çözüm sürecinde de gerçek göründü, ama örtülmeye, kapatılmaya çalışılıyor. Seçime kadar örtülmeye çalışılıyor, ama göreceksiniz, ortaya çıkacak. Bu bir zaman kazanmaydı. Keşke gerçek barış olsaydı. İleride bundan sıyrılmak için ‘Biz elimizden geleni yaptık’ diyecekler, suni bir Türk milliyetçiliği yapacaklar ve günah keçileri bulacaklar. Bir yere not edin bunu. Bakın çözüm sürecinde ne olacak!

"ÇOK PİS BİR OYUN BU" 
 
Her gün demokrasinin lafını yaparız. Ama bunlar hep toplum mühendisliği için söylenen sözlerdir. Çok pis bir oyun bu. Toplumu kutuplaştırarak, kristalize ederek, arkasındaki kesimi garanti altına almaktır bu. Onun için Alevi ile Sünni yan yana olsun istemezler. Dost olurlarsa kutuplaşma olmaz. Siyaseti dinleştirirseniz, kutsalla kutsal olmayan diye uçurumlar açarsanız o adamlarla sonra nasıl koalisyon kuracaksınız, nasıl yüz yüze bakacaksınız? Bu demokrasi değildir. Anlayış şuymuş; ben seni milletvekili yaptım o halde sana düşen itaat etmek, seçim bölgesine gidip halkın tepkisini almak, eleştirileri sünger gibi emmek... Ki yönetenler rahat etsin. Şunu da öğrendim, partiyi küçük düşürmek küfür etmek değil de raporlar hazırlamakmış. Bir tarafta vesayeti kaldırıyoruz deyip öte tarafta belli bir kesimi yok etmeye yönelik MGK’da kararın altına imza atmak, bunu uygulamaya koymak küçük düşürmüyormuş. Hakikaten çok şey öğrendim.”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 10:43
YORUM EKLE