Artvin'deki maden için referandum teklifi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, çeşitli illerin baro başkanları ile beraber Cerattepe'de çıkarılmak istenen madene karşı direnmeye destek için Artvin'e geldi.

banner311
Artvin'deki maden için referandum teklifi

Çeşitli illerin baro başkanları ile desteğe gelen Feyzioğlu ve yanındaki ekip, önce Yeşil Artvin Derneği'ni ziyaret etti. Dernek'te konuşan Feyzioğlu, madenden elde edilecek gelirin bir Arda Turan'ın ücreti kadar etmediğini belirterek, "Bu madenin ihalesi 98 milyon 638 bin, sevgili Arda Turan'ın transfer bedeli ise 131 milyon. Yani bir futbolcunun transfer bedeline Artvin'in kaderini teslim ediyoruz. Olmaz bu." dedi.

Feyzioğlu, hiçbir paranın, hiçbir maddi değerin Artvin'den, halkından daha değerli olmadığını ifade ederek, "Değer mi Artvin'e?" diye sordu, milli iradenin önemine vurgu yapıldığına da değinen Feyzioğlu, madenle ilgili referandum yapılmasını istedi. Feyzioğlu, "Artvin halkı maden istiyor mu, istemiyor mu halka soralım." dedi.

Artvinlilere de konuşan Feyzioğlu, madenden devlete gelir kalacağını söyleyenlere, "Çıkarılacak madenden sadece yüzde 2 devlete kalıyor." dedi. Yüzde 98'in Mehmet Cengiz'e kalacağını belirten Feyzioğlu, "Bir kere yüzde 98'i madene çıkarılana gidecek, yüzde 2'si devlete dönecek. O da çeşitli vergi muafiyetleriyle yüzde 1'e düşecek. Yüzde 100 olsa ne olur dostlar." diye sordu.

Aynı zamanda Karadenizli olan İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da destek konuşması yaptı. Kocasakal, sadece bugün değil ne zaman ihtiyaç olsa Artvin'e geleceklerini belirtti. Kocasakal, kendisinin de adliyeye giderek suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 08:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.