BAKANDAN KÜRTÇE EĞİTİME DESTEK...

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yeni eğitim-öğretim yılına ilişkin açıklamalarda bulundu.

BAKANDAN KÜRTÇE EĞİTİME DESTEK...

2014-2015 eğitim ve öğretim yılı başladı. Öğrenciler ders başı yaptı. Ankara'da eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilerle birlikte ilk ders zilini çaldı. Yeni eğitim ve öğretim yılının verimli geçmesi için her türlü önlemin alındığını belirten Nabi Avcı kadroların tahsis edildiğini ve Kürtçe derslerinin de alınabileceğini açıkladı.
 
HAFTADA 2 SAAT KÜRTÇE DERSİ

Kürtçe eğitim konusu da değinen Avcı, "Kürtçeyi 3 yıldır seçmeli ders olarak okutuyoruz. Seçmeli ders olduğu için norm kadro tahsis edemiyorduk. Bu dersler bu yıldan itibaren artık netleşmeye başladı. Nerede kaç öğrenci Kürtçe dersini seçebilir. Bunu öngörebilir hale geldikçe bu okullara normal kadro tahsis ediyoruz. Haftada 2 saat ister devlet okulunda ister özel okulda olsun Kürtçe ders alıyorlar" dedi.
 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TEOG'la ilgili olarak da şunları söyledi:

NAKİL SÜRECİ DEVAM EDİYOR

"Kimsenin istemediği okulda zorla tutulmadığı belirten Bakan Avcı, " En son geçen hafta açıkladığımız kontenjan 39 bin 37 idi. Dolayısıyla bir rahatlama var. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Basında yer alan istemeden şu okula bu okula yerleştirenleri araştırdık. Basında yer alanların hepsi özel okula gidecekleri için, kayıtlarını yaptırdılar. Kimseyi istemediği bir okulda zorla tutmuyoruz. Buna hakkımız yok. Nakil süreçleri devam ediyor. 
 

BU HAFTA DEVAMSIZLIKLAR SAYILMAYACAK
 
"Önemli olan, 9'ncu sınıfta olup da başka bir okula nakil talebinde bulunanların bu hafta devamsızlığı sayılmayacak. Ama yine de o okulda mı bu okulda mı karar verememiş olabilir, üç gün o taraftan bakayım diye düşünmüş olabilir." 
 
ÖNCELİKLER TANIYORUZ

"Bölüm seçerken 9'ncu sınıftan sonra 10'ncu 11'nci sınıfta, öğrencinin aile işletmesi varsa, mesela mekatronik alanında çalışan bir aile işletme sahibiyse, orayı seçen öğrenciye bölüm seçerken öncelik veriyoruz. Bölüm seçimi esnasında, benim babam mobilyacı mobilya bölümüne gitmek istiyorum derse öncelik tanıyoruz. Veya anneden ve babadan o mesleğe aşinalık olduğunu varsayarak, öyle bir kolaylık sağladık." (Ortadoğu)

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2014, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER