Büyük İstanbul Depremi Yakın mı ?

"Şu anda Marmara'da İstanbul bölgesinde, Erzincan'ın doğusunda Erzincan ile Karlıova arasında büyük bir deprem bekliyoruz."

banner311
Büyük İstanbul Depremi Yakın mı ?

İstanbul Teknik Üniversitesi">İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim azasi Prof.Dr. Naci Görür, "Şu anda Marmara'da İstanbul bölgesinde, Erzincan'ın doğusunda Erzincan ile Karlıova arasında büyük bir zerzele bekliyoruz. Elazığ'ı da tehdit eden fay uzun vakitdır suskun, enerji biriktiriyor ve korkumuz da ondan. Burada da büyük zerzeleler olabilir" dedi.

Fırat Üniversitesi Kongre Merkezi’nde bugün düzenlenen, 'Elazığ ve Yakın Çevresinin Depremselliği, Diri Faylar, Aletsel ve
Tarihsel Dönem Depremleri' konulu panele konuşmacı olarak sertlan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim azasi Prof.Dr. Naci Görür, İstanbul, Erzincan ve Elazığ'da büyük zerzelelerin olacağını söyledi. Panele sertlmataraf Vali Ömer Faruk Koçak ve Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'a ad vermeden sitem eden Prof.Dr. Görür, şöyle dedi:

"'Deprem odaklı kentsel dönüşüm nasıl olmalı?' diye, mahalli yöneticilere bilgiler aktarmak dahilin buraya gelmiştim. Doğrusu kendilerini burada görmemekten bir düş kırıklığı dahilerisinde olduğumu ifade etmek istiyorum. Daha evvel de geldiğimde mahalli yöneticilere, Elazığ’ın zerzele riskini aktarmıştım ve hatta 6.1 büyüklüğündeki Karakoçan zerzelei olmadan evvel de o yörede zerzele olabileceğini söyledim. Karakoçan zerzeleinden 2 sene evvel, o söylemlerim bir kitapta yayınlanmıştı" dedi.

"İSTANBUL'DA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLİYORUZ"

Türkiye’de Kuzey Anadolu Fayı’nın enerjisini boşalttığını ve şu an enerji dolu olan Doğu Anadolu Fay Hattı’nda İstanbul ve Erzincan’ın doğusunda büyük zerzele beklediklerini açıklataraf Prof.Dr. Görür, şöyle devam etti:

"Kuzey Anadolu Fayı üzerinde, 1939 seneından bugüne kadar 7’nin üzerinde 7 büyük zerzele alanne geldi ve bu zerzeleler nihayetucu da yaklaşık 100 bine yakın insanımız ıslakamından oldu. Kuzey Anadolu Fayı, büyük ölçüde enerjisini boşalttı. Sadece şu anda Marmara’da İstanbul bölgesinde büyük bir zerzele bekliyoruz. Bir de Erzincan’ın doğusunda Erzincan ile Karlıova arasında büyük bir zerzele bekliyoruz. Diğer yerlerde enerji boşaldı. Ama Doğu Anadolu tarafi Elazığ, Elazığ deyince kent merkezini algılamayın. Bütün köyüyle, adaleabasıyla Elazığ’ı da tehdit eden fay uzun vakitdır suskun enerji biriktiriyor ve korkumuz da ondan, burada da büyük zerzeleler olabilir."

"BEKLENEN DEPREM ELAZIĞ’I HALLAÇ PAMUĞU GİBİ ATAR"

Elazığ’ın çevresinde aktif ve canlı faylar olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük zerzelein Elazığ’ı durumlaç pamuğu gibi atacağını ve Elazığ diye bir şehrin yerinde kalmayacağını iddia ederek, şöyle konuştu:

"Elazığ'ı tehdit eden faylardan biri; Doğu Anadolu Fayı, Bingöl Karlıova’ya gidiyor. Elazığ’a ıraklığı yaklaşık 20-25 kilometre. Burada olacak ağırbaşlı bir zerzele illa bunu bugün gibi algılamayın, ya da uçurumın gibi algılamayın. Belki 100 sene de olmayabilir. Belki 200 sene nihayetra olabilir ayrım etmez. Ama 200 sene nihayetra da Elazığlılar burada olacak değil mi? İşte burada olabilecek büyük bir zerzele Elazığ’ı durumlaç pamuğu gibi atar. Elazığ diye bir kent yerinde kalmaz. Zor ayakta durur. Eğer bu yapılaşmayla bu anlayışla sürdürürsek. Elazığ’ı tehdit edecek başka bir fay; Malatya Fayı ve Ovacık Fayı. Ovacık Fayı 75-80 kilometre aradedir. Nazımiye Fayı var, Elazığ’ı etkileyecek bir fay ve bir de Karakoçan Fayı var. Zaten burada da 6.1 büyüklüğünde bir zerzele oldu, yakın bir geçmişte. Dolayısıyla Elazığ dikkat ederseniz aktif canlı faylarla çevrilmiş durumda."

"DEPREMLE İLGİLİ HİÇBİR CİDDİ İŞ YAPILMADI"

Prof.Dr. Görür, Elazığ ile alakali zerzele ikazlarına karşın hiçbir şey yapılmadığını,depremlerin Elazığ’ı nasıl etkileyeceğine dair çalışma olmadığını, 1-2 yer bilimi çalışmasının 'Deprem araştırması' yapmak olmadığını söyledi. Prof.Dr. Görür, "Elazığ’da da bugüne kadar zerzelele alakali hiçbir ağırbaşlı iş yapılmamıştır. Hdahil kimse yapmamıştır. Ne Elazığ Belediyesi, ne Valiliği" diye konuştu.

"ELAZIĞ VE ÇEVRESİ DUMAN OLUR"

Elazığ’ın burnunun dibinde büyük bir tehlikenin varlığından bahseden Prof.Dr. Naci Görür, Sivrice-Palu arasında bir daha zerzele olursa, Elazığ ve çevresinin duman olacağı ikazsını yaparak, "Bayağı ağırbaşlı zerzeleler var. Doğu Anadolu Fayı üzerinde 7’nin üzerinde ağırbaşlı zerzeleler var, hatta 7’den büyük zerzeleler var. Mesela 1874’de derhal Elazığ’ın burnunun dibinde 7.1 büyüklüğünde bir zerzele var. 7.1 büyüklüğünde bir zerzele, 23 kilometre. Bakın kent merkezini söylüyorum, kent merkezini darmadağın eder. Şimdi o vakitı bugün belki söyleyemiyoruz kör eğer 7.1 büyüklüğünde bir zerzele Sivrice-Palu arasında bir daha olursa Elazığ ve çevresi duman olur" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 23:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.