Casusluk davasında 5 sanığa beraat!

Muvazzaf ve emekli askerler ile TÜBİTAK görevlilerinin yargılandığı ‘askeri casusluk ve şantaj davası’nın devamı niteliğindeki 5 sanıklı 2’nci askeri casusluk davası karara bağlandı.

Casusluk davasında 5 sanığa beraat!

istanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada sanıklar Yahya Sezer, Rüstem Altundaş ve Halil Can Akince’nin ‘yasaklanan bilgileri temin etmek’, sanıklar Yıldırım Kahraman ve Ramazan Boz’un ‘yasaklanan bilgileri temin etme ve devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme’ suçlarından beraatine karar verildi. Mahkeme 1 yıldan 11 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanıkların suçta kast ve kusurunun bulunmadığını vurguladı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, şüpheliler Yahya Sezer’in Gölcük’teki evinde 535, Rüstem Altundaş’ın evinde 383, Halil Can Akince’nin evinde 7654, Ramazan Boz’un evinde 6039, Yıldırım Kahraman’ın evinde ise 3021 açıklanması yasaklanan ve niteliği itibariyle gizli kalması gereken belge ele geçirilmişti. Askeri casusluk davasının 1 numaralı sanığı emekli Albay İbrahim Sezer yöneticiliğindeki örgüte yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede ise “Ancak, şüphelilerin anılan örgütle irtibatları tespit edilemediğinden bireysel nitelikteki eylemlerine ilişkin evrak ayrılmıştır” denildi. Söz konusu belgelere ilişkin soruşturma sırasında ifadeleri alınan şüpheliler de belgelerin kursiyer subayken aldıkları ders notları ve mesleki bilgiler olduğunu, suç kasıtlarının olmadığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 12:59
YORUM EKLE