Cerattepe'ye Muğla'dan destek geldi

Muğla’nın Ortaca ilçesinde bir grup, Artvin’in Cerattepe bölgesindeyapılması planlanan madencilik faaliyetinetepki gösterdi.

banner311
Cerattepe'ye Muğla'dan destek geldi

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) öncülüğünde İztuzu Plajı’nda toplanan grup, “İnsanlar doğadaki yaşamı yok ediyor”, “Yalnız değilsin Artvin”, “Altınsız yaşanır, ormansız yaşanmaz”, “Artvin’de madene dur de” yazılı dövizler taşıdı. İKUP Sözcüsü Binnaz Ceylan, yaptığı konuşmada, ülkedeki dağların, ovaların, koy ve körfezlerin, doğa korumacı olmayan, insanların yaşam alanlarına ne olacağını umursamayan politikalar doğrultusunda talan ve yağmaya maruz kaldığını iddia etti.

Maden faaliyeti yapılmak istenen alanın konunun uzmanı uluslararası kuruluşlara göre, dünyanın koruma açısından en önemli ekolojik bölgelerinden biri olan “Kafkasya sıcak noktası” nda yer aldığını savunan Ceylan, “Ülkemizde 5 alan bu kapsamdadır. Artvin’deki maden sahası, ‘Kuzeydoğu Anadolu Bitkisel Çeşitlilik Merkezi’ olaraktanımlanan kesimde yer almaktadır” ifadelerini kullandı.Konuşmanın ardından horon tepen eylemciler dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 07:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.