Cizre'de operasyon: 20 terörist öldürüldü

Şırnak’ın Cizre ilçesinde süren operasyonda, üç ayrı bölgede, daha önce etkisiz hale getirildiği belirtilen 12 teröristin cesedi bulundu.

Cizre'de operasyon: 20 terörist öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Cizre’de devam eden operasyonda önceki gün, 20 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonda, 6 Kalaşnikof piyade tüfeği ve 5 şarjörü ile 435 fişeği, birer el bombası ve telsiz bulundu. Cizre’de dün ise üç ayrı bölgede, daha önce etkisiz hale getirildiği değerlendirilen 12 terör örgütü mensubu bulundu. İlçede etkisiz hale getirilen terörist sayısı 597 oldu. Şırnak’ın İdil ilçesinde, terör örgütüne ait 1 keskin nişancı tüfeği Kanas, 2 şarjörü ve 48 fişeği, 34 el bombası ve 2 roketatar mühimmatı, 23 Kalaşnikof fişeği, 3 gece görüş dürbünü, bir el dürbünü, 51 elektrikli fünye ve el yapımı patlayıcı için hazırlanmış saatli 4 düzenek ele geçirildi.

Sığınağa baskın

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki operasyonda ise 2 terörist etkisiz hale getirildi. İlçedeki operasyonda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 179 oldu. Böylece Silopi, Cizre ve Sur’da öldürülen terörist sayısı 913’ü buldu. Operasyonda, 3 el yapımı patlayıcı imha edildi. Bitlis’in Tatvan ilçesinde yürütülen operasyonda, tespit edilen 2 el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi. Örgüt mensuplarınca kullanılan bir sığınakta çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi. Öte yandan, Irak’ın kuzeyindeki terör örgütü barınma alanlarından kaçan 6 terörist, Şırnak’ın Silopi ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Bu arada Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde, sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 34 Suriye uyruklu gözaltına alındı. Suriyelilerin üst aramasında, 4 canlı bomba yeleği ve 15 kilogram patlayıcı madde bulundu. Ayrıca “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan Hakkari ve Şırnak’ta yakalanan birer iş birlikçi çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2016, 08:57
YORUM EKLE