Davutoğlu'ndan YPG'ye operasyon sinyali

Davutoğlu, YPG'ye operasyon sinyali verdiği açıklamasında "Kandil'e dönük aldığımız tedbirler neyse; Suriye terör odaklarına karşı da aynı tedbirleri alırız.” dedi.

banner311
Davutoğlu'ndan YPG'ye operasyon sinyali

 Başbakan Ahmet DavutoğluKandil'e yönelik aldıkları tedbirleri Suriye topraklarında da alabileceklerini söyleyerek YPG'ye dönük operasyon sinyali verdi. 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları cevaplayanAhmet Davutoğlu, şöyle konuştu:

 

"Şu bilinsin ki, teröre karşı Türkiye içinde verdiğimiz mücadeleye eğer Suriye'den de (teröristlere) bir destek geliyorsa, ki geliyor; Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit olduğunda biz, Irak'a dönük aldığımız tedbirler, Kandil'e dönük aldığımız tedbirler neyse; Suriye terör odaklarına karşı da aynı tedbirleri alırız.”

 

Davutoğlu, Rojava’da Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) terör örgütü olarak görmediklerini ve destek vermeye devam edeceklerini açıklayan ABD'ye de tepki gösterdi.

 

PKK hem Türkiye, hem de AB ve ABD için bir terör örgütüdür” diyen  Ahmet Davutoğlu, şöyle devam etti:

 

"PKK terör örgütüyse, PKK'nın uzantısı olan ve eğitimini Kandil'de alan, Kandil'den yönetilen PYD, YPG terör örgütü mü değil mi? Eğer birisi PYD ve YPG'nin terör örgütü olmadığını söylüyorsa ya Ortadoğu'daki gerçeklikten, ya Irak'tan Sincar üzerinden Suriye'ye sağlanan destekten ya Kandil'de eğitilen Suriyeli PYD'li teröristlerden habersiz demektir."

 

11 Eylül saldırılarının ardından Türkiye'nin terörle mücadelede ABD'nin yanında yer aldığını söyleyen Davutoğlu, "Stratejik müttefikimiz ABD'nin, bu konudaki tutumunun netleşmesini beklemek bizim hakkımızdır" ifadelerini kullandı.

 

PYD'nin Suriye krizi boyunca Esed rejimiyle işbirliğini yaptığını iddia eden Davutoğlu, "Şimdi de Rusya ile işbirliği halinde Suriyeli sivillere saldırmakta ve insan hakları örgütlerinin raporlarına göre de açık bir etnik kıyımla Türkmen ve Araplar’ın yoğun olduğu şehirlerde bu nüfusu yerinden etmek gibi bir savaş suçu işlemektedir" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2016, 10:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.